Sléz účinky (sléz květ účinky)
Sléz je jednoletá rostlina s poléhavou nebo vystoupavou lodyhou, dorůstající běžně výšky kolem 25-30 cm. Řadí se do čeledi slézovité (Malvaceae). Má trojúhle vejčité, brvité palisty. Ledvinité až okrouhle srdčité listy jsou dlouze řapíkaté, nanejvýše do jedné třetiny dlanitě pěti až sedmilaločné. Na líci jsou lysé, s tupými, vroubkovaně zubatými laloky. Na rubu jsou zase obvykle jemně chlupaté. Květ bývá bledě fialový nebo růžový, někdy i bělavý. Plodem jsou jedlé a chutné tzv. chlebíčky, na Moravě zvané patáčky.
Předmětem sběru a použití je květ, list nebo kvetoucí nať (Flos, Folium et Herba malvae). List sbíráme nejlépe v červnu, před rozkvětem rostliny, květ a nať pak v červenci a srpnu, kolem jedenácté hodiny dopoledne. Květ sbíráme většinou i s kalichem, při malé potřebě je vhodnější sběr květů bez kalichu. Sušíme ve stínu a při teplotě do 40°C.
Rostlina pochází z oblasti Středomoří a severní Afriky. Vyskytuje se na mezích, rumištích, pastvinách, světlých křovinách. Preferuje vlhké, živné, humózní půdy. Pěstuje se často jako okrasná rostlina.
Kdysi se z rostliny vyrábělo přírodní barvivo a používala se i v kuchyni některých zemí. Přitom první zmínky o bylince pocházejí ještě z antického Řecka a Říma. Hesiodos ji doporučoval jako součást jídel pro podporu celkového zdraví. Latinský název Malva pochází z řečtiny a překládá se jako „slizový“ či „velmi měkký.“
Kytice ze slézu doma či věnce z rostliny nošené během května měly údajně schopnost přivolat lásku.
Ve fytoterapii se využívá hned několik druhů – sléz maurský (Malva mauritiana), sléz lesní (Malva sylvestris) či sléz přehlížený (Malva neglecta). Tyto druhy mají prakticky identické účinky a lze je proto zaměňovat.
Bylina obsahuje řadu významných látek včetně slizů, organických kyselin, tříslovin.
Účinky
- Sléz podporuje normální stav sliznic a využívá se jak vnitřně, tak i zevně.
- Přispívá ke správné funkci plic, průdušek, hlasivek. Je vhodný nejen ve formě čaje, ale i kloktadla.
Univerzální směs: smícháme stejné díly divizny, slézu, prvosenky, mateřídoušky a jitrocele. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Čaj můžeme dochutit medem.
Směs: smícháme sléz, jitrocel kopinatý, fenykl a tymián (tymián můžeme nahradit mateřídouškou). Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, můžeme přisladit medem.
Průdušky směs: smícháme stejné díly květu prvosenky, slézu, divizny, listu jitrocele a kořene proskurníku. 2 lžičky směsi zalijeme 500 ml vlažné vody a necháme 8 hodin macerovat. Následující den ohřejeme, ale nesmí dojít k varu. Odstavíme a necháme přikryté několik minut vyluhovat. Přecedíme a dle potřeby dochutíme medem, přidáme citron. Dáme do termosky a užíváme po lžících v průběhu dne (či 2x denně po 250 ml).
Plíce směs: smícháme stejné díly jitrocele, truskavce, plicníku, přesličky a slézu. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.
Hlasivky směs: Ke 3 dílům řepíku přidáme 1 díl slézu a 1 díl proskurníku. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Přecedíme. Dosladíme dle potřeby medem, přidáme citron, pijeme po doušcích.
- Podporuje normální funkci žaludku, dvanáctníku, střev.
Univerzální směs: smícháme stejné díly slézu, benediktu, měsíčku. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Přecedíme. Užíváme 2-3x denně, před jídlem.
- Přispívá ke správné funkci slzného váčku – obklady z vlažného čaje.
Obklad: smícháme sléz a mátu peprnou. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme vychladnout. Poté přecedíme a přikládáme. Opakujeme 3x týdně.
- Podporuje zdraví žil končetin.
Směs: smícháme stejné díly řebříčku, slézu a listů pampelišky. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme 5 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, před jídlem.
- Přispívá k normálnímu stavu pokožky.
Směs: smícháme následující byliny – květ černého bezu 50 g, nať slézu 30 g, nať rdesna ptačího 20 g. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.
Pasta: prášek smícháme s troškou vody. Necháme půl hodiny působit. Poté umyjeme čistou vodou.
- Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu (1).
Nežádoucí účinky
Jako obvykle doporučujeme držet se doporučeného dávkování. Konzultace s lékařem je nutná v průběhu těhotenství, kojení a při užívání léků.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se v průběhu cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…
Formy
Užíváme je nejčastěji ve formě nálevu nebo macerátu (2-3 šálky denně). Sléz se může aplikovat buď samostatně, nebo se přidává do směsí. Často se kombinuje s ibiškem, třezalkou, heřmánkem, měsíčkem nebo tymiánem.
Tinktura: 50 g slézu dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Rostlina by měla být zcela ponořená. Lahev uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Víno: 30 g slézu dáme do čisté lahve a zalijeme 750 ml kvalitního bílého suchého vína. Necháme takto cca 10-14 dnů vyluhovat. Občas protřepeme. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užíváme 1 lžíci.
Koupel: 1 hrst slézu zalijeme 2 l studené vody. Druhý den vše zahřejeme, ale nevaříme. Přecedíme a přidáme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.
Obklady: 1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vařící vody. Necháme 5 až 10 minut vyluhovat a přecedíme. V nálevu namočíme vhodnou látku a přikládáme. Opakujeme několikrát.
Olej: hrst slézu dáme do čisté nádoby. Zalijeme vše panenským rostlinným olejem (např. slunečnicový), tak aby byla bylina kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Aplikujeme několikrát denně.
Pleťová maska I: 1-2 lžíce květů slézu rozdrtíme či rozmixujeme. Přelijeme malým množstvím teplého mléka, necháme odstát a nanášíme na čistý obličej. Po 20 minutách smyjeme vodou.
Pleťová maska II: 1 lžíci rozdrcených či rozemletých květů slézu smícháme s 1 lžící měkkého tvarohu. Přidáme trochu smetany a důkladně rozmícháme. Nanášíme na čistý obličej. Po cca 15-20 min opláchneme vodou.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Česká televize, bylinkyprovsechny.cz