Spirulina účinky
Spirulina je modrozelená řasa, která obsahuje fotosyntetické barvivo chlorofyl. Název pochází z latiny a lze jej přeložit jako „šroubovice,“ což odkazuje na její vnitřní strukturu.
Tato řasa patří mezi nejstarších organismy na této planetě. Lze ji záměrně pěstovat – má ráda světlo a teplejší subtropické klima. Jedná se o bioindikátor, takže je velmi vnímavá na čistotu okolního prostředí. Byla oblíbenou součástí jídelníčku Aztéků.
Obsahuje řadu významných látek např. aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny a minerály. Díky svému složení se často označuje jako tzv. superpotravina (superfoods). Mimochodem NASA zařadila spirulinu na seznam potravin, které by byly vhodné k vesmírnému cestování. Většinou se přitom zvažují potraviny, které jsou nutričně bohaté a zároveň zabírají málo místa.
Účinky
- Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk.
- Podporuje imunitu.
- Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
- Podporuje energii, výkon. Často se využívá sportovci. (1) Jedním z prvních atletů, který ji užíval byl americký atlet Lee Evans – čtyřnásobný vítěz zlaté medaile a čtyřnásobný držitel světového rekordu.
- Podporuje zdraví střevní mikroflóry.
- Přispívá k normálnímu stavu cévní soustavy (2, 3).
- Podporuje činnost nervové soustavy, paměť, koncentraci.
Nežádoucí účinky
Ačkoliv se obecně považuje za bezpečnou, tak i přesto nedoporučujeme překračovat dávkování. Někteří jedinci mohou mít na spirulina alergii. Opatrnost a konzultace s lékařem je nutná v případě užívání léků, těhotenství, kojení, dětí.
Formy
Spirulina se vyskytuje ve formě prášku a tablet. Obecně se nedoporučuje překračovat dávky 8 g/den. V anglické literatuře se nejčastěji vyskytují dávky 0,5 g až 4 g. Vždy je vhodné začínat menšími dávkami.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: prozdravi.cz, spirulina.rebelia.cz, spirulina-pestovani.cz