Sporýš účinky (verbena)

Sporýš účinky (sporýš lékařský účinky)Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je trvalka s tuhou, přímou lodyhou, dorůstající výšky kolem půl metru. Lodyha je čtyřhranná, drsná, v horní polovině větvená. Listy má vstřícné, dolní řapíkaté a podlouhlé, až dvakrát peřenosečné. Horní listy bývají přisedlé, podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované. Klasy drobných květů jsou listenaté, kalich trubkovitý, nestejně pětiuštý, koruna řepicovitá, světle růžová. Plodem jsou čtyři tvrdky.

Nejčastěji se vyskytuje na mezích a pastvinách a preferuje teplo. Sbírá se kvetoucí nať (Herba verbenae), a to od konce června do srpna, nejlépe kolem poledne.

Rostlina se řadí mezi značně populární. Římané a Řekové ji považovali za svatou, využívala se při některých obřadech a pro očistu prostorů. Oblíbil si ji i Hippokrates. V Egyptě se jí přezdívalo slzy bohyně Isidy. V Persii se považovala za magickou rostlinu.

Dnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje sliz, hořčiny, třísloviny, saponiny, silice a další významné látky.

Účinky

  • Sporýš přispívá k obnově sil, klidnému spánku. Častá kombinace s meduňkou, mateřídouškou či listem vrbky úzkolisté.
  • Podporuje trávení a chuť k jídlu, sekreci trávicích šťáv a enzymů. Přispívá k normální funkci střevní mikroflóry. Podporuje jaterní funkci.
  • Kašovité obklady se aplikují v oblasti zad a páteře.
  • Podporuje imunitu, normální funkci dýchacích cest. Připravuje se i kloktadlo.
  • Přispívá ke správné funkci cévní soustavy.
  • Využívá se při masáži vlasových kořínků.
  • Přispívá k podpoře přirozené regenerace pokožky.
  • Zevně se přikládá k očnímu víčku.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci a využívá se v urologii.
  • Přidává se do ústní vody.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování a dělat pauzy. Nedoporučuje se užívat v průběhu těhotenství. Opatrnost je též nutná při kombinaci s léky.

Formy

Sporýš můžeme užívat samostatně (2-3 šálky denně), častěji se však užívá ve směsích.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Ústní voda: Hrst natě dáme do 0,5 litru čistého alkoholu a necháme 5 až 7 dní vyluhovat. Pak slijeme, nať vylisujeme, obě tekutiny slijeme a jemně přefiltrujeme. Skladujeme dobře uzavřené. Vždy po vyčistění zubů použijeme 1 polévkovou lžíci na dvou až tříminutový výplach ústní dutiny. Zásadně však nepolykáme.

Zmíněné produkty:

Sporýš nať

Sporýš semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek žádná zdravotní tvrzení.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz