Srdečník účinky

Srdečník léčivé účinky (srdečník účinky)Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) možná znáte pod lidovým názvem buřina srdečník. Původně pochází z Asie, odkud byl zavlečen do Evropy a do Severní Ameriky, kde postupem času zdomácněl. Nyní se velmi často pěstuje. Preferuje neutrální, živné, hlinité
půdy. Rostlina se v České republice nachází ve třech poddruzích (subsp. cardiaca – pravý, intermedius – prostřední, villosus – chlupatý), přičemž mají stejné účinky a mohou se bez obav zaměňovat.

Jedná se o trvalku s přímou, tuhou lodyhou, dorůstající běžně do metrové výše, někdy i více. Je bohatě větvená. Dolní listy dlanitě pěti až sedmilaločné, horní listy a listeny třílaločné, nepravidelně zubaté. Květy starorůžové barvy jsou typicky pyskaté se dvěma pysky. Plodem jsou trojhranné lesklé tvrdky, nahoře chlupaté. Kvete od června do září.

Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Leonurus se z řečtiny překládá jako lví ocas a nejspíše poukazuje na vzhled listů. V antickém Řecku se zrodila tradice podávat bylinu po porodu, kvůli tomu se nejspíše zrodil její anglický název „motherwort“ neboli mateřská bylina (1).

Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae), sbíraná nejlépe odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Při zpracování bylina nepříjemně píchá. Má nahořklou chuť a je bez aroma. Obsahuje glykosidy, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny a další významné látky.

Účinky

  • Dle názvu jste již určitě odvodili, že se rostlina po staletí využívá pro podporu správné funkce srdce. Přispívá k normální tepové frekvenci a tlaku, dobré kondici cév (2).
  • Podporuje uklidnění a dobrý spánek. Využívá se při stresu, strachu. Rostlina bývá kombinována s třezalkou, meduňkou, listem vrbky úzkolisté. Někteří autoři doporučují právě tuto bylinku v případě, že nepomáhá kozlík.
  • Obsažené hořčiny přispívají k normálnímu trávení.
  • Pozor: bylina může mít močopudné účinky.
  • Podporuje komfort v období menopauzy, menstruace.
  • Nálev či odvar ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek.

Nežádoucí účinky

V případě užívání rozumných dávek nebyly prozatím zaznamenány vedlejší účinky. Při konzumaci vysokých dávek se může objevit průjem, bolest břicha apod. Srdečník by se neměl užívat během těhotenství, v období kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, existuje například pravděpodobnost interakce s léky na ředění krve.

Formy

Nejčastější užívanou formou je tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Lze též použít tinkturu, vinný odvar nebo bylinný balzám. Bylinu lze podávat samostatně i ve směsích např. se často kombinuje s bylinnými adaptogeny. Využívá se i zevně ve formě oleje, obkladu či výplachů.

Nálev: 1 lžička byliny se přelije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Srdečník

Srdečník kapky

Srdečník semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinkopedie