Světlík lékařský účinky

Světlík lékařský účinky (světlík účinky)Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana) je poloparazitní jednoletá rostlina. Dnes se již řadí do čeledi zárazovité (Orobanchaceae), ovšem dříve spadal do čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae). Lodyha je větvená a bohatě olistěná. Vstřícné listy jsou téměř objímavé, zašpičatělé, vejčité, ostře pilovité. Bílé či nafialovělé květy jsou uspořádány v konečných lichopřeslenech. Na spodině okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna. Kvete v červenci a v srpnu. Plodem je podlouhle klínovitá tobolka.

V době květu se sbírá kvetoucí nať (Herba euphrasiae). Suší se nejlépe ve stínu v tenkých vrstvách, případně zavěšená ve svazečcích. V případě umělého tepla dbáme na to, aby teplota nepřesáhla 40°C.

Dříve se světlík hojně vyskytoval na loukách, pastvinách a lesních okrajích, jelikož však dává přednost čistým spodním vodám, dnes již na něj narazíme jen zřídka.

Dle řecké mytologie byla bylina poprvé použita konopkou, která ji použila na oči svých mláďat a následně tuto znalost předala lidstvu. Během vlády anglické královny Alžběty I. se věřilo, že podporuje dobrou náladu, a nejspíše proto byla součástí anglického tabáku. Mimochodem její název Euphrasia byl odvozen od řecké bohyně radosti. Albertus Magnus doporučoval světlíkový čaj k podpoře paměti. Ve staré magické praxi byla rostlina nošena k posílení duševních sil, a dokonce prý podporovala jasnozřivost.

Obsahuje třísloviny, hořčiny, silici, oleje, flavonoidy, minerály. Světlík se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii.

Účinky

  • Světlík podporuje zrak a zdraví očí (1). V 17. století známý americký bylinář Nicholas Culpeper prohlásil: „Kdo užívá světlík, jako by z poloviny vykradl výrobce brýlí.“

Univerzální směs: smícháme stejné díly světlíku, chrpy a měsíčku. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme před jídlem 2-3x denně. Vhodné též jako obklad či pro omývání očí.

Podpora očí směs: smícháme 3 díly natě světlíku, 1 díl listu borůvky, 1 díl ořešáku a 1 díl květu heřmánku. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme před jídlem 2-3x denně. Můžeme též použít jako obklad či pro omývání očí.

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Na místě jsou i výplachy oční dutiny, které lze často provádět ve směsi s heřmánkem. Doporučuje se též naplnit sáček z řídkého plátna spařeným světlíkem, přiložit na oko, převázat a nechat působit přes noc. Vnitřní použití se přidává k vnějšímu. Často se kombinuje s květem měsíčku, květem chrpy.

Výplachy recept I : smícháme list maliníku a nať světlíku v poměru 4:1. Směs zalijeme šálkem vody a cca 2 minuty povaříme. Odstavíme, necháme vyluhovat a přecedíme přes textil. Výplachy provádíme několikrát denně.

Výplachy recept II: smícháme stejné díly drceného fenyklu, květu měsíčku a nati světlíku. 1 lžíci směsi zalijeme 250 ml vody a necháme vychladnout. Přecedíme přes textil. Výplachy provádíme několikrát denně.

Obklad recept: smícháme stejné díly natě světlíku, lnice a heřmánku. 1 lžíce směsi zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Odstavíme a přikryté necháme vychladnout. Do vlažného odvaru namočíme vatové kosmetické tampony, mírně vymačkáme, opakovaně přikládáme na oči.

  • Bylina podporuje normální tlak a krevní cukr.

Tlak směs: smícháme stejné díly natě světlíku, srdečníku, listu a květu hlohu. 1 lžičku důkladně promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3x denně.

Cukr směs: smícháme stejné díly natě světlíku, listu borůvky, lusku fazole. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3x denně.

  • Přispívá ke správnému trávení, normálnímu pH žaludku, funkci střev. Častá kombinace s natí benediktu nebo oddenkem puškvorce.

Trávení směs: smícháme nať benediktu, světlíku a květ měsíčku. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme před jídlem 2-3x denně.

Žaludek směs: smícháme stejné díly světlíku, máty a meduňky. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme před jídlem 2-3x denně.

  • Podporuje dýchací cesty. Přidává se do směsi např. s kořenem proskurníku.

Dýchací cesty směs: smícháme nať světlíku, listu jitrocele, květu divizny. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3x denně. Můžeme přidat med a citron.

  • Využívá se jako podpůrný prostředek při nadměrné práci. Oblíbená kombinace s vřesem, zeleným čajem, případně s přírodními adaptogeny a harmonizátory, tedy například se ženšenem.

Nadměrná práce směs: smícháme nať světlíku, pupečníku a mučenky. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3x denně.

  • Podporuje odolnost organismu.

Imunita směs: smícháme nať světlíku a třapatky. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užíváme 2-3x denně.

  • Zevně přikládáme světlíkové obklady na pokožku a bylina se též používá na omývání vlasů.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se bylina obecně považuje za bezpečnou, tak i přesto je nutné dodržovat doporučené dávkování.

Bylina se může podílet na snižování krevního tlaku a cukru, takže je nutná opatrnost v případě hypotenze a hypoglykémie. Konzultace s lékařem je na místě v případě užívání léků, během těhotenství a kojení.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se v průběhu cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…

Formy

Využívá se ve formě nálevu či odvaru (2-3 šálky denně). Vhodnou formou může být i prášek ze světlíku nebo tinktura v běžných dávkách.

Nálev (světlíkový čaj): 1 lžička byliny se přelije 250 ml vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Poté přecedíme.

Obklad: 1-2 lžíce směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a krátce povaříme. Odstavíme a přikryté necháme vychladnout. V odvaru namočíme vhodnou látku, vyždímáme a vlažné přikládáme.

Tinktura: 50 g světlíku dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Rostlina by měla být zcela ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.

Víno: cca 30 g světlíku dáme do čisté nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního bílého suchého vína. Necháme takto cca 10-14 dnů vyluhovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme nejlépe v temnu a chladnu. Užíváme 1 lžíci denně.

Zmíněné produkty:

Světlík

Světlíkové kapky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Bylinkopedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie