Echinacea účinky (třapatka nachová)
Třapatka nachová (Echinacea purpurea) má řadu synonym echinacea, rudbeckie, terčovka. Název echinacea byl odvozen od slova echinos neboli ježek, což odkazuje na výrazný ježatý střed byliny. Rostlina byla též pojmenována na počest slavného švédského botanika Rudbecka – rudbeckie. Řadí se do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae).
Je to trvalka se silným kořenem, ze kterého vyrůstá vzpřímená, drsná, silná lodyha, dorůstají výšky cca 1 metru. Je řídce větvená. Lodyžní listy jsou zpravidla vstřícné, ale nacházíme i konfigurace listů střídavých. Charakterizuje je dlouhý řapík, podlouhlá vejčitost, jistá drsnost a zubaté čepele. Koncové, velké květní úbory rozkvétají v červenci a v srpnu a barva květních jazýčků je patrná již z názvu rostliny. Trubkovité středové květy jsou vyklenuté, hnědé, s přečnívajícími tvrdě pichlavými plevkami. Plodem jsou nažky se zakrnělým chmýrem. Množí se výsevem nebo vegetativně, kořenovými úkrojky.
Vedle této rostliny lze využívat i některé příbuzné druhy jako například třapatku úzkolistou (Echinácea angustifolia) a některé další, obyčejně kvetoucí žlutě. Jednotlivé druhy mají poněkud odlišné složení, ale podobný účinek.
Echinacea původně pochází z prérie Severní Ameriky, a patří proto k tradičním indiánským rostlinám. Postupně se o ní dozvěděli lidé v nejrůznějších částech světa a svou popularitu neztratila ani dnes.
Často se pěstuje přímo na zahrádkách jako okrasná rostlina a je též významnou medonosnou rostlinou. Avšak hlavním odvětvím, kde se užívá dodnes je oblast zdraví. V některých zemích světa ji uznává i klasická medicína, v ostatních se užívá v homeopatii, čínské medicíně, ájurvédě a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, třísloviny a řadu dalších významných látek.
Nejčastěji se sbírá kořen z rostliny (Radix echinacei), nať (Herba echinacei), květ a list (Flos et Folium echinacei). Kořen se doporučuje přednostně sbírat na podzim, po odkvětu rostliny, nať, květ a list během květu.
Účinky
- Podporuje imunitu, bílé krvinky (1).
- Přispívá k normálnímu stavu horních cest dýchacích.
- Napomáhá správné funkci lymfatické soustavy.
- Podporuje normální stav žil (žíly dolních končetin, žíly v oblasti konečníku, žíly v oblasti bérce). Využívá se jak vnitřně, tak i zevně.
- Přispívá ke správné funkci ledvin a močových cest.
- Podporuje normální trávení. Pozor: bylina má mírné projímavé účinky (opatrnost v případě průjmů).
- Echinacea přispívá k podpoře stavu harmonie a je vhodná při stresu (2).
- Napomáhá zdraví pokožky (3).
Zdravá pokožka recept: smícháme stejné díly natě kopřivy, třapatky a hluchavky. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3x denně, nejlépe mezi jídly.
Nežádoucí účinky
Při užívání dodržujeme doporučené dávkování.
Neměla by se podávat velmi malým dětem, těhotným a kojícím ženám. Některé zdroje nedoporučují bylinu pro dlouhodobé užívání, takže doporučují dělat v užívání pauzy. Při překročení doporučených dávek se mohou dostavit mírné zažívací potíže či vyrážka.
Pozor: bylina může mít mírné projímavé účinky. Užívání je nutné konzultovat s lékařem při užívání léků u autoimunitních onemocnění.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství na zápěstí a loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví např. zarudnutí, svědění…
Formy
Echinacea se často objevuje ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně, připravujeme vždy čerstvý). Můžeme užívat vnitřně či kloktat. Z kořenů se připravuje odvar. Existuje též sirup či tinktura. Přidává se též do směsí.
Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vroucí vody a necháme cca 8-10 min louhovat. Poté přecedíme.
Tinktura: 50 g byliny (kořen či nať) dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Echinacea by měla být kompletně ponořená. Sklenici uzavřeme a necháme cca 2-3 týdny macerovat. Občas protřepeme. Poté důkladně přecedíme do čisté nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Obklad: 2-3 polévkové lžíce byliny zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, A. Zentrich