Truskavec účinky
Truskavec ptačí neboli rdesno ptačí (Polygonum aviculare) nejčastěji roste kolem cest a chodníků a považuje se za plevel. Ovšem to vůbec neznamená, že by pro nás ztratil význam.
Lidé truskavec obvykle jen těžko hledají. Lépe ho znají ptáci, kteří s oblibou vyhledávají jeho semena.
Má poléhavé lodyhy a stříbřitě bílé, žilkované botky, dosahující až do poloviny lodyžních článků. Z úžlabin listů vyrůstají bělozelé nebo narůžovělé drobné květy ve dvou až pětikvětých vrcholících. Kvete od června do září. Plodem jsou trojhranné, tmavé nažky.
Rostlina se užívá v zemědělství, a dokonce se v některých oblastech Asie přidává do jídel. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství. Psalo se o ní již v 1. století n.l. a již tehdy měla celou řadu názvů. Řekové jí říkali „clymenon,“ Římané zase „volucrum majus“ a tím tento výčet rozhodně nekončil.
Truskavec obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C, kyseliny křemičité, tříslovin, což je nejspíše i hlavním důvodem jeho pozitivních účinků.
Účinky
- Bylina podporuje přirozenou detoxikaci organismu. Vhodná kombinace s čekankou nebo s pampeliškou.
- Přispívá k normální funkci a stavu močových cest.
- Podporuje imunitu.
- Přispívá ke správné funkci kloubů.
- Podporuje normální stav plic, průdušek. Častá kombinace s anýzem, fenyklem, tymiánem, yzopem a listem jitrocele.
- Přispívá ke správné kondici krevního oběhu, tlaku.
- Využívá se v gynekologické oblasti, podporuje zdraví žen, přispívá ke komfortu v období menstruace. Vhodná kombinace – kontryhel, řebříček, kokoška.
Nežádoucí účinky
U truskavce zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Ovšem jako obvykle platí doporučení nepřekračovat dávkování. Během těhotenství a kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem. To samé platí při užívání léků. Nepodává se malým dětem.
Formy
Truskavec se obvykle užívá ve formě standardně připravovaného nálevu (2-3 šálky). Bylinu lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích.
Nálev: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté scedíme.
Zmíněné produkty:
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, Bylinkopedie
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.