Tužebník jilmový účinky (tužebník účinky)

Tužebník účinkyV lidovém léčitelství se tužebníku jilmovému (Filipendula ulmaria) také někdy říká tavolník, ačkoliv se jedná o příbuzný druh nikoliv o stejnou rostlinu. Vyskytuje se v Evropě, Asii a Severní Americe. Preferuje spíše vlhčí oblasti s dostatkem slunce.

Jedná se o vytrvalou rostlinu, která vyhání z dřevnatého oddenku přímou, asi 1,5 metru vysokou, hranatou, lysou lodyhu, která se u vrcholu rozvětvuje v neobvyklý druh latovitého květenství. U tohoto květenství je hlavní osa, zakončená květem, silně zkrácena, kdežto osy vedlejší jsou prodlouženy, takže hlavní osu daleko přerůstají a samy se stejným způsobem dále větví. Kvítky jsou drobné, bělavé. Celé květenství připomíná květenství černého bezu. Kvete v červnu až v srpnu. Plodem je jednosemenná, lysá, nepukavá nažka. Listy jsou přetrhované zpeřené.

V Podkrkonoší je tužebník nazýván „chlapice“. Z jeho květu se zde vyrábí osvěžující limonáda podobně jako z květu černého bezu. Využívá se při výrobě některých přírodních barev. Květy se objevují ve svatojánské postýlce. Pro svou vůni se používaly i v domech a byly součástí věnce nevěsty (symbol lásky).

Zmínky o rostlině nalezneme v nejrůznějších rukopisech napříč historií. Mimochodem právě z tužebníku byl vyroben všem známý aspirin. To dokládá i fakt, že základ samotného názvu  – „spirin,“ vzniklo odvozením od staršího vědeckého jména tužebníku, Spiraea ulmaria.

Dnes se využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, kyselinu salicylovou, flavonové glykosidy, třísloviny a další látky.

Účinky:

  • Podporuje normální stav kloubů (vnitřní i zevní použití).
  • Přispívá k přirozené obranyschopnosti.
  • Podporuje správné trávení, látkovou výměnu. Přispívá k normálnímu stavu střevní mikroflóry, pH žaludku.
  • Napomáhá celkové kondici organismu – receptory.
  • Podporuje zdraví srdce, cév.
  • Podporuje normální funkci močových cest, ledvin, přirozenou detoxikaci. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Přispívá ke zdraví pokožky.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se tužebník považuje za bezpečnou bylinu, tak i přesto platí zlaté pravidlo – vše s mírou. Užívání je vhodné konzultovat s lékařem v případě užívání léků, během těhotenství a kojení. Opatrnost je též nutná v případě astmatu, problémů se srážlivostí krve (např. těžká hemofilie) a při užívání léků. Také by jej neměli užívat lidé s alergií na salicylovou kyselinu.

Formy

Nejčastěji se bylinka užívá ve formě nálevu (2-3 šálky denně). Lze též zvolit tinkturu, prášek. Může se přidávat do směsí.

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut odstát. Poté přecedíme.

Směs Klouby: 100 g tužebník květ, 50 g truskavec nať (rdesno ptačí), 50 g vřes květ, 50 g jehlice kořen, 20 g meduňka nať. Připravujeme jako bylinářský čaj a užíváme 2-3 šálky denně.

Zmíněné produkty:

Tužebník

Tužebník kapky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 5. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz