Tymián účinky (tymián a zdraví)

Tymián účinky (tymián léčivé účinky, tymián a zdraví)Tymián obecný (Thymus vulgaris) je aromatická trvalka, dorůstající asi 30 cm. Obvykle se jedná o drobné keříky. Lodyhy má dole dřevnaté, čtyřhranné. Má drobné, řapíkaté, eliptické a vstřícné listy. Drobné květy jsou nachové barvy, pyskaté a jsou sestaveny do vidlanových svazečků. Plodem jsou tvrdky. Kvete v pozdním jaru a počátkem léta.

Řadí se do čeledi hluchavkovitých a patří do rodu mateřídouška (Thymus), takže je ušlechtilým bratrem všem známé mateřídoušky. Existují různé typy tymiánu, které se liší dle obsažené silice. Mají tedy různou vůni – citrónovou, pomerančovou atd. Domovinou je nejspíše Středomoří, roste na slunných a suchých místech. Nesnáší přemokření, vždy vyžaduje dobře propustnou půdu. Často se záměrně pěstuje v květináči, na zahrádce. Sbírá se kvetoucí nať (Herba thymi), bylina se suší rovnoměrně rozložená či zavěšená ve svazečcích.

Oblibu si tymián získal již v antických dobách. Říkalo se, že podporuje nebojácnost, což se odrazilo i v latinském názvu – řecké slovo „thymos“ se překládá jako odvaha, síla. Římští vojáci se proto museli v tymiánu koupat. Spalování rostliny se dodnes používá k magickému vyčištění prostoru. Slouží i jako přírodní repelent.

Již od pradávna se používá jako koření, přidává se do polévek, omáček, nádivek, salátů a dalších pokrmů. Je součástí bouquet garni a provensálského koření. Přidává se do některých lihovin. Najdeme jej v některých kosmetických výrobcích, používá se v aromaterapii.

Dodnes se těší oblibě v lidovém léčitelství a homeopatii. O bylině se zmiňuje i známá Hildegarda z Bingenu či německý lékař a botanik Leonhart Fuchs. Obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, flavony a další významné látky.

Účinky

  • Tymián podporuje zdraví dýchacích cest.

Dýchací cesty směs: ke dvěma dílům tymiánu obecného přidáme po jednom dílu jitrocele, prvosenky a anýzu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme a dle potřeby dosladíme medem. Užívají se 2 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

  • Přispívá k normálnímu stavu trávicího ústrojí, správné funkci střev.
  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu, tvorbu bílých krvinek.
  • Přispívá ke zdraví kloubů a svalů. Vhodné jsou např. masáže tymiánovým olejem.
  • Podporuje správnou funkci močových cest. Pozor: působí močopudně.
  • Přispívá k normální cirkulaci.
  • Podporuje optimální kondici hlavy (nervová vlákna a receptory).

Hlava směs: k 1 lžičce tymiánu přidáme 1 lžičku zeleného čaje. Zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a teplý nálev vypijeme po doušcích. Připravujeme vždy čerstvý.

  • Využívá se při stresu, podporuje harmonii a klidný spánek. Obvykle se užívá tymiánový čaj, připravuje se celková koupel či se přidává do vonných polštářků.
  • Tymián se objevuj i v ústní vodě či zubní pastě, jelikož přispívá ke svěžímu dechu.
  • Podporuje zdraví vlasů, pokožky.

Omývání vlasů: připravíme směs ze stejných dílů tymiánu, řepíku a zeleného čaje. 1-2 lžičky směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min vyluhovat. Poté přecedíme. Vlasy umyjeme a následně je nálevem propláchneme. Lehce promasírujeme vlasové kořínky. Tento postup stačí provádět jednou týdně.

Nežádoucí účinky

Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a je nutné se držet doporučeného dávkování. Předávkování může způsobit nevolnost, bolest hlavy, únavu a další potíže. Dětem se podávají ještě menší dávky, krátkodobě a pod dohledem lékaře. Opatrnost je též nutná při užívání léků, může hrozit interakce. Pro nedostatek vědeckých výzkumů je nutná konzultace s lékařem v průběhu těhotenství, kojení.

Upozornění: čistou silici nepoužíváme vůbec, protože může dojít k poškození červených krvinek a ledvinových klubíček (glomerulů).

Formy

Tymián se může podávat jak samostatně, tak i ve směsích. Nejčastěji se připravuje tymiánový čaj. Vhodnou formou je též tinktura či sirup. Aplikuje se i zevně – mast, kloktadlo, obklady, výplachy. Využívá se při inhalacích.

Nálev (tymiánový čaj): 1 lžička se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Připravujeme vždy čerstvý. Dávkování: 2 šálky denně (pijeme teplý a po doušcích)

Tinktura: 50 g nati tymiánu zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka), tak aby byla rostlina zcela ponořena. Nádobu uzavřeme a necháme na teplém a suchém místě po dobu cca 2-3 týdnů. Občas můžeme sklenici protřepat. Následně již zbývá tinkturu důkladně přecedit do předpřipravené uzavíratelné nádoby. Skladujeme na temném a chladném místě. Obvykle se doporučuje dávkování 15-20 kapek 2-3x denně. Tinkturu můžeme nakapat do teplého nápoje či vody.

Koupel rukou nebo nohou: má trvat 10 až 15 minut, provádíme ji obden, a to zpravidla jako součást kúr. Nejméně 7x, nejčastěji 12x, potom následuje týdenní pauza, nakonec ještě opakujeme 4 koupele. Dávka bylin na jednu koupel je rovněž různá a pohybuje se od 100 do 1 kg, v průměru cca 300 g. Koupel se připravuje tak, že se tymián vloží do plátěného sáčku a v něm se po dobu od 15 do 30 minut vaří v 5 litrech vody. Vývar se pak vylije do koupací nádoby, kam se vloží i sáček s bylinami pro další případné vyluhování. Koupel můžeme též připravit ze silnějšího nálevu.

Celková koupel: 2-3 hrsti tymiánu zalijeme 2-3 litry studené vody, pomalu přivedeme k varu a necháme asi 10-15 minut přikryté vařit. Přecedíme a přidáme do nepříliš horké koupele. Obvyklá délka koupele je cca 15-20 min. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných bylin např. heřmánku, levandule apod. Koupel je vhodné provádět spíše večer.

Inhalace: mohou být prováděny různě. Nejrozšířenější inhalací je běžná tzv. vlhká inhalace, kdy bylinu mírně vaříme v malém množství vody a páry pod plachetkou přímo vdechujeme po dobu cca 10 až 20 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně, vícekrát jen zcela výjimečně. Upozornění: inhalace bývá poměrně nepříjemná.

Pleťové tonikum: tymiánovou tinkturu zředíme teplou vodou. Aplikujeme na odlíčenou a vyčištěnou pleť ráno a večer.

Maska na obličej: sušený tymián smícháme s medem, kefírem či jogurtem. Výsledek naneseme na obličej a necháme několik minut působit. Poté smyjeme teplou vodou.

Tymiánový olej recept

Tymiánový sirup recept

Tymiánová mast recept

Zmíněné produkty:

Tymián

Tymián semena

Tymiánová mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 5. díl, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Bylinky české zahrádky, Petra Rubášová