Vilcacora účinky
Další názvy: Uňa de gato, Kočičí dráp, Řemdihák plstnatý, vilkakora, unkárie, Latinský název: Uncaria tomentosa
Tuto oranžově kvetoucí rostlinu s velmi neobvyklým názvem a dlouhými listy najdeme především v tropických lesích amazonské džungle, kde může růst až ve výškách 800 m n. m. Její silná hnědá zdřevnatělá lodyha dosahující někdy výšek až 20-30 m se oplétá kolem jiných rostlin díky jejím trnům. Kvůli těmto „drápkům“ se nejspíše zrodil jeden z neobvyklých názvů – Kočičí dráp, ten se do španělštiny překládá jako Uňa de gato. Mimochodem i latinský název pochází ze slova „uncus“ neboli hák.
Zajímavostí je i fakt, že existuje vícero druhů této bylinky, avšak pouze dva se využívají v lidovém léčitelství – Uncaria tomentosa a Uncaria guajanensis. Odlišit jednotlivé druhy mohou jen specialisté na danou problematiku.
Vilcacoru užívali již slavní Inkové, Aztékové a Mayové, dokonce byla považovaná za svatou a věřilo se, že v ní obývají pozitivní síly. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně významných alkaloidů a organických kyselin. Využívá se z ní hlavně vnitřní kůra.
Kvůli tomu, že se rostlina stala velmi populární, musela vláda Peru přistoupit k opatření, kterým omezila vytěžené množství, aby se nenarušila rovnováha deštného pralesa.
Účinky:
- Rostlina má antioxidační účinky, přispívá k obnově sil, vitalitě.
- Podporuje přirozenou obranyschopnost (1).
- Podporuje cévy.
- Napomáhá normálnímu stavu žaludku, střev.
- Podporuje funkci kloubů.
- Při zevním použití napomáhá zdraví pokožky (odvar).
- Přispívá k přirozené detoxikaci.
Nežádoucí účinky
Při užívání je nutné se držet doporučeného dávkování. Rostlina není vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se dětem. Je nutná konzultace s lékařem v případě užívání léků a těžších onemocnění (např. autoimunitní onemocnění, nemoci ledvin, poruchách srážení krve apod.). Opatrnost je dále nutná i v případě nižší hladiny estrogenu či nízkého tlaku.
Formy
Nejčastěji se užívají tablety, tinktura či prášek. Zevně lze aplikovat odvar.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, Spektrum zdraví, Celostní medicína