Violka trojbarevná účinky
Maceška polní (Viola tricolor) je především známá pod názvem violka trojbarevná. Je to letnička, méně často trvalka. Lysá bylina nebo krátce pýřitá, s krátkým oddenkem, s přímou vystoupavou lodyhou, dosahující vzrůstu kolem 20 až 25 cm. Lodyha je větvená, dole s krátkými, nahoře delšími články. Bylina má palisty hluboce pereně, dělené čepele dolních listů jsou srdčité až vejčité, vroubkované a tupé, horních listů vejčité až kopinaté. Květy jsou úžlabní, na stopkách asi 3x delších, než jsou listy. Jak připomíná dřívější název, tak barva květů přechází od žluté přes modrou do fialové. Plodem jsou trojpouzdré tobolky s masitými semínky.
Vyskytuje se velmi často na polích a při sběru dochází k její časté záměně s violkou rolní (Viola arvensis Murray), kterou někteří odborníci pokládají dokonce za účinnější. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba violae tricoloris), sbíraná od května do srpna, zbavená předem všech zdřevnatělých částí. Nejlepší doba sběru je kolem čtrnácté hodiny.
Řecký lékař Hippokrates připomíná fialku již ve 4. století před n.l. Z květů se pletly věnce a při slavnostech je lidé nosili na hlavách. Květy a listy rostliny jsou jedlé. Využívají se do salátů, polévek, dezertů a některých nápojů. Výtažek se přidává do parfémů a kosmetických výrobků.
Dodnes se používá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje sliz, třísloviny, flavonoidy, saponiny, organické kyseliny, silice, některé vitamíny a další významné látky.
Účinky
- Violka trojbarevná se doporučuje jako podpora správné funkce kostí, kloubů, svalů. Často bývá kombinována s vrbovou kůrou a tužebníkem jilmovým.
- Přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest. Je vhodná jako doplněk během rekonvalescence. Bývá ve směsi s květem divizny, listem jitrocele a natí yzopu.
- Podporuje správnou kondici cév a žil, červených krvinek a obecně cévní soustavy.
- Přispívá k normální funkci imunitního systému.
- Podporuje uklidnění, dobrý spánek, nervy.
- Využívá se v některých urologických směsích. Častá kombinace s přesličkou, s různými rdesny, s vrbovkou nebo i s listem vrbky úzkolisté.
- Objevuje se ve směsích na odvodnění.
- Podporuje zdraví pokožky, opět se volí kombinace např. s pýrem a dalšími bylinkami.
Nežádoucí účinky
Někteří jedinci jsou na bylinu přecitlivělí a již terapeutické dávky u nich vyvolávají nepříjemný pocit, spojený s nutkáním na dávení. Při předávkování se pocit nevolnosti dostavuje vždy.
Bylinu není vhodné podávat v těhotenství a při kojení. Nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání. Opatrnost je nutná při kombinaci s léky.
Formy
Obvyklou formou je nálev. Violku lze podávat samostatně, ale většinou se používá ve směsích.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Grog: Po 10 gramech lipového květu, přesličky, šalvěje a po 5 gramech macešky a ostružinových listů se přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme přikryté 10 až 15 minut vyluhovat. Teplý nálev osladíme medem a pro dospělé doplníme 1 až 2 lžícemi rumu. Pijeme po šálcích přes celý den. Grog je ovšem nutné podávat již při prvním ozývání nosu.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek žádná zdravotní tvrzení.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin 3. díl, Jiří Janča, Josef Zentrich, bylinkyprovsechny.cz