Vlašské ořechy účinky (vlašský ořech a zdraví)
Vlašské ořechy patří mezi nejstarší konzumované potraviny vůbec. Ořešák královský (Juglans regia) původně pochází z Asie, ovšem dnes na něj narazíme i v jiných oblastech světa. Ořešák se nejčastěji záměrně pěstuje, zřídka zplaňuje. Mezi největší producenty dnes patří Čína, USA, Írán a Turecko.
Je to vysoký strom s rozkladitou korunou. Řadí se do čeledi ořešákovité (Juglandaceae). Lichozpeřené listy jsou složené z 5 až 9 podlouhlých eliptických, celokrajných a lysých lístků, které příjemně voní. Samčí a samičí květy se objevují odděleně na téže rostlině – samičí jsou seskupeny až po pěti, zatímco samčí jsou převislé. Plodem je vejcovitá peckovice se zeleným dužnatým obalem – oplodím, které v době zralosti na přelomu září a října puká a uvolňuje ořech s jedním laločnatým semenem. Ořechy sušíme nejlépe rovnoměrně rozložené na dobře větraném místě (cca 2 týdny), případně za použití umělého tepla (teplota do 50°C).
V kuchyni se samozřejmě nejčastěji využívají plody (Fructus juglandis). Dle neolitických vykopávek jsou vlašské ořechy konzumovány již po dobu 8000 let! V lidovém léčitelství a homeopatii se pak ještě používají listy (Folium juglandis), které se sbírají nejlépe v červnu kolem deseti hodin dopoledne. Rostlina má samozřejmě uplatnění i v kosmetickém odvětví.
Vlašské ořechy obsahují flavonoidy, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.
Účinky
- Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem antioxidantů, takže přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Podporují normální stav střevní mikroflóry (1), trávení a látkovou výměnu.
- Přispívají ke správné hladině cholesterolu a cukru v krvi (2, 3).
- Všimli jste si někdy, že vlašské ořechy trochu připomínají lidský mozek? Podle staré moudrosti to rozhodně není náhoda. Mnohé vědecké výzkumy již poukázaly na to, že mohou přispívat k normální funkci mozku a celkově nervové soustavy. Podporují paměť, koncentraci, psychickou kondici (4).
- Existují již spekulace o dalších možných potenciálních účincích.
- Listy se používají pro podporu zdraví pleti, vlasů a nehtů.
Nežádoucí účinky
I u vlašských ořechů se musíme držet základního pravidla – vše s mírou. Nikdy se neužívají v případě alergie na ořechy. Pokud je užíváme poprvé, tak je vhodné nejdříve vyzkoušet menší množství.
V případě, že užíváme list, tak se opět držíme předepsaného užívání, přičemž se doporučuje spíše volit menší dávky. Užívání během těhotenství, kojení je vždy vhodné konzultovat s lékařem. To samé platí v případě předepsaných léků.
Formy
Vlašské ořechy se přidávají do salátů, pečiva, kaší, dezertů, ale i některých nápojů. Vyrábějí se z nich kosmetické výrobky.
Syrové ořechy je nutné velmi dobře rozkousat. V případě, že jsou pro organismus těžko stravitelné, pomůže, když se z nich odstraní tenká žlutá slupka či se dají rozemlít.
Pražené vlašské ořechy – existují 2 způsoby přípravy:
1, Na pánvi
Suchou pánev dáme na střední oheň. Jakmile bude horká, přidáme vlašská jádra. Ořechy by měly být rozprostřené rovnoměrně. Zahříváme cca kolem 7-10 minut do té doby, než získají tmavší zlatohnědou barvu. Ořechy nesmíme nechat bez dozoru, rychle se spálí. Průběžně je mícháme a regulujeme sílu ohně.
2, V troubě
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Na velký plech dáme vlašská jádra. Pečeme do té doby, než získají tmavší zlatohnědou barvu. Obvykle to trvá cca 7-10 minut (záleží na troubě). Průběžně ořechy mícháme a sledujeme, aby se nespálily.
Skladování: po vychladnutí je přendáme do vhodné nádoby s víčkem a skladujte v chladnu. Pražené ořechy se kazí o něco rychleji než syrové, takže je do několika měsíců spotřebujeme.
Ořechy v medu: Vlašská jádra zalijeme kvalitním tekutým medem. Nádobu uzavřeme a trochu ji protřepeme, aby se med dostal všude. Pro přípravu můžeme použít jak syrová vlašská jádra, tak i pražená. Zkrystalizovaný med můžeme trochu zahřát, aby byl tekutý.
Ořechový chlebíček
Suroviny:
- 1 sklenice vlašských ořechů
- 1 sklenice pšeničné mouky
- 1/2 sklenice cukru (může upravit dle preferencí)
- 1 čajová lžička prášku do pečiva
- 1/2 sklenice vody
- 3 polévkové lžíce rostlinného oleje
Postup:
Ořechy umeleme. Smícháme všechny suché suroviny. Přidáme vodu a rostlinný olej. Důkladně promícháme, aby nám vzniklo těsto.
Troubu předehřejeme na 200°C. Formu vymažeme máslem a přendáme do ní těsto. Pečeme cca 30 minut, průběžně kontrolujeme, zda je již chlebíček hotový. Následně jej vyndáme a necháme vychladnout. Můžeme ještě dozdobit moučkovým cukrem, případně ještě připravit čokoládovou polevu.
Čokoládová poleva: do 100 g čokoládových peciček přidáme 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje (např. slunečnicový) a vše rozehřejeme ve vodní lázni.
Salát s vlašskými ořechy
Suroviny:
- 3 rajčata
- 3 okurky
- 1 červená cibule
- čerstvá petržel či koriandr (dle chuti)
- sůl (dle chuti)
- pepř (dle chuti)
- 1 polévková lžíce červeného vinného octa
- 2 stroužky česneku
- 100 vlašských ořechů
- 50 ml vody
Postup:
Rajčata a okurky umyjeme a nakrájíme na plátky. Cibuli očistíme a nakrájíme na tenké půlkroužky. Petržel či koriandr umyjeme a nakrájíme. Můžeme přidat obojí.
Nyní připravíme dresink. Do ponorného mixéru vložíme nakrájené stroužky česneku a vlašské ořechy. Zalijeme vodou a vše rozmixujeme do hladka. Přidáme vinný ocet a znovu mixujeme.
Zeleninu dáme do salátové mísy, osolíme a opepříme. Přilijeme předpřipravený dresink a důkladně promícháme. V případě potřeby můžete přidat 1-2 polévkové lžíce rostlinného oleje.
Smoothie s vlašskými ořechy
Suroviny:
- 1 banán
- 100 g malin
- hrst mletých vlašských ořechů
- 1/2 sklenice mléka (můžeme též použít řecký jogurt či kokosovou vodu)
Postup:
Banán očistíme a nakrájíme na menší kousky. Všechny suroviny dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme.
Celková koupel: 300-500 g čerstvých listů dáme do 1 až 1,5 litru studené vody. Přivedeme k varu a přikryté dále vaříme na velmi mírném ohni 10 až 15 minut. Poté přecedíme a vlijeme do vany s vodou. Rozmícháme. Koupel by měla trvat 15-20 minut. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku.
Koupel nohou: Hrst listů ořešáku zalijeme 2 litry vody. Přivedeme k varu a 10 až 15 minut povaříme na mírném ohni. Po odstavení necháme chvíli vyluhovat a přecedíme. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Optimální délka koupele je 15-20 min. Opakujeme každý den po dobu 2 až 4 týdnů.
Měkké nehty: 1 polévkovou lžíci jemně nakrájených čerstvých listů ořešáku zalijeme šálkem studené vody, přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat. V odvaru máčíme nehty 10 minut.
Olej: hrst čerstvých listů ořešáku dáme do čisté láhve. Zalijeme je panenským olivovým či slunečnicovým olejem, tak aby byly listy kompletně ponořené. Uzavřeme a necháme takto cca 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Olej používáme pro podporu zdraví pleti a vlasů. Je vhodný při masážích.
Pleťová maska:
Suroviny:
- 2 lžíce mletých vlašských ořechů
- 1 polévková lžíce medu
- 1 polévková lžíce bílého jogurtu
Postup:
Mleté vlašské ořechy smícháme s medem a jogurtem. Nanášíme směs na odlíčenou pleť, přitom se vyhneme očnímu okolí. Necháme 15-20 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Domácí špajzka, Kamila Procházková, Healthline, Bylinková terapie – Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, Monika Golasovská