Vrbka účinky
Vrbka či vrbovka úzkolistá (Chamaerion angustifolium) je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky cca 1 m. Vyhání z plazivého oddenku přímé, asi 1 m vysoké jednoduché lodyhy, které bývají většinou nachově zbarvené, a střídavé, úzké, kopinaté, celokrajné nebo chabě zoubkované listy, na rubu sivozelené a zřetelně žilkované, připomínající listy některých vrb. S přibývající výškou na lodyze se listy zmenšují, až zcela nahoře přecházejí v listeny. Květy, sytě nachové barvy tvoří řídký hrozen. Celá, štíhlá a elegantní rostlina je velmi nápadná a z dálky vytváří dojem nachově hořící svíce. Kvete v červnu až v září a plodem je protáhlá, asi 5 cm dlouhá, čtyřpouzdrá, čtyřhranná tobolka s četnými ochmýřenými semínky ve čtyřech řadách.
Preferuje světlá místa, objevuje se na lesních pasekách a mýtinách. Nejčastěji se vyskytuje v početných skupinách.
Pro potravinářské účely se list fermentuje a dříve se hojně pil jako denní čaj. Do obchodu přicházel pod označením koptský nebo koptický čaj. Je dodnes hojně oblíben za Uralem, kde jej nazývají Ivanův čaj. Přidává se do salátů a polévek. V některých oblastech USA se používá jako sladidlo. Chmýří se dříve využívalo k předení, jako náplň do polštářů.
Vrbka si též získala oblibu v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, pektin, vitamín C, sliz,alkaloidy a další významné látky. List (Folium chamaerioni) se sbírá nejlépe začátkem léta. Někdy se označuje starším názvem (Folium epilobii angustifolii). Spíše výjimečně se používá květ (Flos chamaerioni) a zcela ojediněle i oddenek.
Účinky
- Vrbka se využívá hojně v urologii, přispívá ke zdraví močových cest, prostaty. Může se kombinovat se zlatobýlem, vřesem, kopřivou a dalšími podobně působícími bylinkami.
- Podporuje zdraví sliznic.
- Přispívá k optimálnímu stavu žaludku, střev.
- Podporuje uklidnění, psychiku a kvalitní spánek.
- Přispívá ke komfortu v období klimakteria. Často se kombinuje s kontryhelem a hluchavkou.
- Obklady podporují zdraví pokožky.
- Kloktadlo přispívá k normálnímu stavu dutiny ústní.
Nežádoucí účinky
Prozatím nejsou známy výraznější nežádoucí účinky (předávkování může způsobit některé zažívací obtíže). I přesto se nedoporučuje dlouhodobé podávání, je vždy lepší dělat pauzy. Zároveň je samozřejmě důležité držet se doporučených dávek. Pro nedostatek výzkumů je vždy vhodné užívání konzultovat s lékařem v případě podávání léků. Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení.
Formy
Většinou se připravuje nálev (2-3 šálky denně), pro zevní účely dáváme přednost odvaru. Bylinu můžeme podávat zcela samostatně, lze ji též užívat v rámci směsi.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Níže uvedené směsi připravujeme formou nálevu, popíjíme denně po doušcích (2-3 šálky denně).
Psychika a dobrá nálada směs:
- 100 g dobromysl nať
- 50 g vrbka úzkolistá list
- 50 g třezalka nať
- 25 g meduňka nať
- 10 g vřes květ
Prostata směs:
- 100 g dobromysl nať
- 50 g vrbka úzkolistá list
- 50 g vrbovka malokvětá nať
- 25 g zlatobýl nať
- 10 g vřes květ
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 5. díl, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie