Vřes účinky

Vřes léčivé účinky (vřes účinky)Vřes obecný (Calluna vulgaris) vytváří prutovitě větvené keříky, porostlé vždyzelenými, šídlovitými, trojhrannými listy, přisedlými k lodyze a uspořádanými do čtyř řad, které se střechovitě kryjí. Lodyha je vysoká 20 až 25 cm, ale může dorůstat až výšky 1 metru. Květy jsou starorůžové až fialové, výjimečně i bílé, v jednostranných štíhlých hroznech. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka. Kvete od července do září.

Jedná se o poměrně rozšířenou bylinu písečných a rašelinných půd a vybírá si především dobře prosluněná místa. Nejčastěji sbíráme nať (Herba callunae) či květ (Flos callunae).

Byl v Německu v roce 2019 vyhlášen rostlinou roku. Jedná se o poměrně hojně rozšířenou bylinu, která především preferuje dobře prosluněná místa. Latinský název Calluna pochází z řečtiny a překládá se jako „čistící“ či „k zametání“, protože se z rostliny jednu dobu dělala košťata. Ve středověku se z vřesu vařilo pivo. Také se věřilo, že chrání před negativní energií, přináší štěstí a bílý vřes byl znakem vítězství. Vřesový med se dodnes považuje za pochoutku. Slované nazvali osmý měsíc v roce „vřeseň“ – právě podle kvetoucího vřesu.

Dodnes se využívá v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje především třísloviny, flavonoidy, silici, sliz, hořčiny, pryskyřice, minerální látky, organické kyseliny a další významné látky.

Účinky

  • Vřes nachází uplatnění především v urologii. Podporuje normální funkci močových cest. Přidává se do směsí pro podporu činnosti ledvin a prostaty. Častá kombinace se zlatobýlem, listem medvědice, kořenem jehlice, březovým listem, s natí svízele syřišťového a se semenem lichořeřišnice. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Podporuje přirozené procesy vylučování a normální hospodaření vody v organismu.
  • Vřes obecný přispívá k normálnímu zažívání.
  • Podporuje správnou hladinu kyseliny močové.
  • Přispívá ke zdravému spánku a uklidnění.
  • Podporuje normální stav průdušek.
  • Využívá se v gynekologii. Častá kombinace s květem měsíčku, natí kontryhele a květem hluchavky.

Nežádoucí účinky

Při užívání doporučených dávek nebyly zaznamenány žádné vážnější nežádoucí účinky. Pozor: doporučujeme opatrnost v případě podávání při zácpě (působí mírně protiprůjmově). Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.

Formy

Vřes se využívá buď samostatně (nejčastěji ve formě nálevu, tinktury) či ve směsích. Je vhodný i pro dlouhodobé podávání.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Urologická směs: 100 g nati zlatobýlu, 50 g květu vřesu, 50 g listu medvědice, 25 g kořene jehlice trnité, 25 g nati tymiánu. 2-3 šálky denně.

Zmíněné produkty:

Vřes

Vřes tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie