Yucca účinky
Yucca je rod rostlin původem z Ameriky a čítá cca 30 druhů, přičemž asi nejznámější je Yucca shigidera (Yucca schidigera). Je to pouštní stálezelená rostlina, která vzhledem připomíná palmu a může dorůstat až do výšky 5 metrů. Má charakteristické mečovité listy, které vyrůstají ze silného kmenu, a kvete voňavými bílými květy.
Původní obyvatelé Ameriky ji užívali prakticky ve všech odvětvích. Syrové i vařené květy či plody se využívaly v kuchyni. Z listů se pletly košíky, vyráběly se z nich šampony a mýdla. Z vláken se tkaly sandály, tkaniny, provazy a lana. V průběhu dlouhých putování sloužila jako zdroj vody.
Evropané se o této rostlině dozvěděli až kolem 16. století. Dnes se s oblibou používá v nejrůznějších jídlech, může se vařit, smažit či užívat spolu s příměsemi. Chutí připomíná brambory. Přidává se i do některých osvěžovačů vzduchů.
Rostlina si získala přezdívku „strom života“ či „zlatá yucca“. Obsahuje enzymy, antioxidanty, saponiny a další významné látky.
Účinky
- Přispívá k přirozené detoxikaci.
- Podporuje imunitu.
- Přispívá k normální hladině kyseliny močové a mléčné. Napomáhá zdraví kloubů a svalů.
- Podporuje energii, je vhodná při únavě.
- Přispívá ke zdraví střev, normálnímu stavu střevní mikroflóry. Podporuje játra a žlučník, látkovou výměnu.
- Napomáhá normálnímu stavu krevního oběhu.
- Bývá součástí kosmetických přípravků, přispívá ke zdraví pokožky.
Nežádoucí účinky
Doporučujeme vždy začínat menšími dávkami, než jsou doporučené. V některých případech se mohou vyskytnout nežádoucí účinky ve formě trávicích potíží např. nevolnost, těžkost v žaludku. V takovém případě je nutné užívání okamžitě zastavit.
Upozornění: Je nutné dostatečně pít, jelikož rostlina má močopudné účinky.
Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Vždy je nutná konzultace s lékařem v případě užívání léků, implantátu nebo transplantované tkáně. Rostlina není vhodná pro malé děti, během kojení a těhotenství.
Formy
Nejčastěji se z rostliny využívá kořen (Radix yuccae). Z něj se pak vyrábí prášek, kapsle, tablety nebo tobolky. Průměrná doba kůry činí 6-10 týdnů.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiři Jača, Josef A. Zentrich, vitaminybezcenzury.cz