Yzop účinky
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalou bylinou, která při rozdrcení příjemně voní. Řadí se do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Vyžaduje suché, teplé a slunné prostředí a mírně zásaditou nebo neutrální půdu. Přirozeně se vyskytuje ve Středozemí, v Česku se pěstuje.
Jedná se o drobný polokeřík, odspodu rozvětvený, v dolní části dřevnatějící. Listy mají krátký řapík, jsou kopinaté, celokrajné, tuhé, lesklé a tečkované žláznaté. Květy vyrůstají z úžlabních nepravých přeslenů a jsou podepřeny čárko vitými listeny. Květní kalichy jsou pětizubé, trubkovité, koruna je dvoupyská, modrofialová, zřídka i růžová nebo bělavá. Plod je složen ze čtyř tvrdek. Kvete v červenci až září.
Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba hyssopi). Sbíráme především v počáteční době květu. Běžná kultura poskytuje dvě až tři sklizně v sezóně. Rostlina se suší rovnoměrně rozložená ve stínu v dobře větraném místě. V případě umělého tepla volíme teplotu do 40°C.
Yzop si získal oblibu již v antických dobách. Věřilo se, že odvrací negativní energii. Používal se při úklidu a jako osvěžovač vzduchu. V gastronomii se dodnes používá k dochucování pečeného masa, polévek, omáček, salátů, nakládané zeleniny, paštik a nádivek. Využívá se také při výrobě likérů.
Obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, řadu minerálů a stopy pryskyřice. Již po staletí se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii.
Účinky
- Yzop podporuje energii, vitalitu. Často se proto kombinuje s bylinami adaptogenního charakteru např. žen-šen, maral, eleuterokok apod.
- Patří mezi základní byliny pro podporu dýchacích cest. Užívá se nejen vnitřně, ale též ve formě kloktadla.
Plíce směs: smícháme yzop a proskurník ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml studeného vody a pomalu přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně. Můžeme přisladit medem.
Průdušky směs: smícháme následující byliny – list jitrocele 40 g, květ divizny 20 g, nať yzopu 10 g, kořen lékořice 5 g. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml studeného vody a pomalu přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně. Můžeme přisladit medem.
Dýchací cesty směs: smícháme následující byliny – květ petrklíče 20 g, nať fialky (violka) 20 g, nať yzopu 20 g, list jitrocele 10 g, nať či kořen proskurníku 10 g. 1 lžičku promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně. Můžeme přisladit medem.
- Podporuje chuť k jídlu, normální funkci střev, optimální stav střevních plynů.
- Studený yzopový čaj přispívá k optimálnímu pocení.
- Podporuje zdraví močových cest.
- Využívá se jako afrodisiakum.
- Podporuje normální průběh menstruace.
Menstruace směs: smícháme stejné díly lipového květu, natě majoránky a yzopu. 1 lžičku dobře promíchané směsi přelijeme šálkem vařící vody a necháme cca 5-10 minut přikryté louhovat. Užíváme 2 šálky denně – ráno a večer, a to 2 dny před očekávanou menstruací.
- Přispívá ke zdraví pokožky.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle je nutné dodržovat doporučené dávkování. Silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek např. zažívací potíže. Velké předávkování by též mohlo vyvolat náznaky křečových stavů, v praxi však takový případ nebyl zaznamenán.
Pozor: Může mít projímavé účinky. Yzop může zvyšovat tlak. Yzop se nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
Bylina se nedoporučuje během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…
Formy
Nejčastější formou bývá nálev (yzopový čaj). V urologii se doporučuje forma lihovodných roztoků. Často se přidává do směsí. Zevně se aplikuje ve formě oleje, masti, koupelí, kloktadla.
Nálev: 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minout louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie