Zázvor účinky (zázvor a zdraví)

Zázvor účinky (zázvor a zdraví)Zázvor lékařský neboli zázvor pravý (Zingiber officinale) se řadí do čeledi zázvorníkovité (Zingiberaceae) a jedná se o vytrvalou bylinu. Nejznámější je určitě její dužnatý, hlízovitě tučný, článkovaný oddenek. Z něj pak každým rokem vyrůstají přímé, štíhlé, asi metr vysoké lodyhy, které jsou porostlé dvěma řadami úzkých, asi 30 cm dlouhých, pochvatě přisedlých listů. Kromě toho později vyrůstají z oddenku též bezlisté, blanitými pochvami objaté, asi 30 cm vysoké květonosné stvoly. Ty jsou zakončené krátkým, klasovitým, hustým květenstvím. Okvětní plátky mají srostlou základnu, dvě jalové tyčinky, srostlé a přeměněné v barevný, obvykle světlefialový pysk, a jednu plodivou tyčinku. Plodem je trojpouzdrá, mnohosemenná tobolka.

Zázvor je čistě vyšlechtěná rostlina a ve volné přírodě se volně nevyskytuje. Hojně se pěstuje v teplejších oblastech Asie. Rozmnožuje se výhradně vegetativně. Preferuje vlhčí, ale nikoliv mokrou polohu. Předmětem sběru a použití je oddenek (Rhizoma zingiberis).

Předpokládá se, že lidstvo znalo zázvor již před 5000 lety. Přesný původ však dodnes zůstává utajen. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud později pronikl do Indie a zbytku světa, někdo zase tvrdí, že původní domovinou je právě Indie.

Dodnes se používá při přípravě nejrůznějších pokrmů a nápojů, je velice oblíben v asijské kuchyni. Přidává se do pečiva a dezertů, slaným jídlům dodává svěžest a pikantnost. Výborně se doplňuje s bobkovým listem, hřebíčkem, pepřem. Využívá se při aromatizaci kompotů, svařeného vína a piva. Ve středověku se stal natolik populárním, že nechyběl na žádném stole. Jeho cena postupně rostla, takže se nakonec prodával za cenu celé ovce.

Výtažky ze zázvoru najdeme i ve sprchových gelech, koupelových olejích, šampónech, krémech. Často se též přidává do parfémů, vonných svíček.

Rostlina obsahuje silice, některé vitamíny a minerály a další významné látky. Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, který předurčuje chuťové vlastnosti zejména čerstvého zázvoru. Hojně se užívá se v čínské medicíně a lidovém léčitelství.

Účinky

  • Zázvor podporuje imunitní systém.
  • Přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest.
  • Přispívá ke správné funkci žaludku a střev. Doporučuje se i při cestování – je vhodné jej užít cca 3 až 4 hodiny před odjezdem (může se cucat nebo pít ve formě čaje).

Zdravé zažívání recept: Vsypeme půl šálku rýže do ploché misky a trochu ji zalijeme vodou. Necháme ustát přes noc, aby se voda úplně vsákla. Případný přebytek vody vylijeme. Rýži dáme na suchou pánev a zvolna ji zahříváme za stálého míchání, aby se nepřipálila. Když je rýže zlatohnědá a vysušená, vysypeme ji do sklenice a opatříme hermetickým uzávěrem. Svaříme šálek vody, přidáme do ní čajovou lžičku vysušené rýže a kousek zázvoru, povaříme 1 minutu, necháme 5 minut ustát a přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně.

Žaludek recept: 50 g zeměžluč nať, 50 g maliník list, 50 g pampeliška nať, 50 g měsíček květ, 50 g pelyněk nať, 25 g drobně sekaného zázvoru. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme sklenicí studené vody, přivedeme k varu, ihned odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a po chvíli užíváme.

Podpora trávení: stejné díly mletého zázvoru, kmínu, fenyklu, hřebíčku a skořice. 1 lžičku této směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku citrónové šťávy a po částech vypijeme v průběhu dvou hodin.

  • Podporuje normální krevní oběh. Normální tlak, správnou hladinu cholesterolu a krevního cukru. (1, 2). Vhodné je nejen vnitřní užívání, ale i např. koupel.

Krevní oběh koupel: mletý zázvor stačí rozmíchat v teplé koupeli. Na koupel rukou – 1 polévkovou lžíci zázvoru, na koupel nohou – 2 polévkové lžíce, na sedací koupel – 3-4 polévkové lžíce a na koupel celkovou – 5-9 polévkových lžic. Koupel trvá 10-15 minut. Teplota vody by měla být příjemná. Po koupeli vždy nejméně půl hodiny odpočíváme. Upozornění: Při slabém srdci nikdy neděláme celkovou koupel.

  • Přispívá k relaxaci.
  • Podporuje metabolismus, optimální váhu.
  • V dřívějších dobách se využíval i jako afrodiziakum.
  • Napomáhá normálnímu stavu kloubů, svalů. Doporučuje se nejen vnitřní užívání, ale i zevně – vmasírovat do míst několik kapek zázvorového oleje, použít koupele a obklady.

Obklad: pomeleme kořen zázvoru a přidáme asi 1/4 objemu mletého semene hořčice nebo lnu. Všechno rozmícháme s malým množstvím vroucí vody na kasičku. Tu vložíme do jemné ponožky nebo plátna, ohřejeme nad parou a přikládáme na konkrétní místo po 30 min několikrát denně.

  • Přispívá ke komfortu v období menstruace.
  • Podporuje paměť a koncentraci (3).
  • Využívá se i na vlasy – podpora zdraví

Pro dosažení efektu vymáčkneme ze zázvoru šťávu, kterou nanášíme na vlasy před omýváním. Ovšem nejefektivnější jsou zatím masky, kdy po nanesení zázvorové šťávy, vlasy zakryjeme ručníkem a necháme ji nějakou dobu působit. Poté hlavu klasicky umyjeme. Tento proces se doporučuje opakovat 1-2x týdně po dobu cca 2 měsíců, poté by se měla udělat pauza.

  • Existují spekulace o dalších možných potenciálních účincích (4).

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se zázvor obecně považuje za bezpečný, tak i přesto bychom se měli držet rozumných dávek. Zázvorové hořčiny jsou totiž poměrně silné, zacházíme tedy s bylinou obezřetně. Vysoké dávky mohou způsobit např. zažívací obtíže a celkovou slabost.

Konzultace s lékařem před užíváním je nutná v případě žaludečních a dvanáctníkových vředů, střevních nemocí a předepsaných léků. To samé doporučení platí v průběhu těhotenství a kojení. Alergie na zázvor jsou poměrně vzácnou záležitostí.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Zázvor existuje v nejrůznějších formách – čerstvý nebo sušený, práškový či celý. Používá se samozřejmě jako koření. Existuje též kandovaná forma. Dále se z něj připravuje čaj, džus, šťáva, sirup, olej… Zázvor se též aplikuje zevně – zábaly, koupele, masti, obklady…

Zázvorový čaj – recept

Zázvorový sirup – recept

Zázvorová limonáda – recept

Zázvorový olej: 1 kořen zázvoru vymačkejte pomocí odšťavňovače a v poměru 1 : 1 smíchejte s olejem (např. mandlový…). Vyrobte jen malé množství a před upotřebením protřepte. Využívá se na masáže. Uchovávejte v ledničce.

Zázvorový obklad: čajovou lžičku mletého zázvoru rozmícháme ve sklenici vroucí vody. Necháme vychladnout do příjemné teploty a namáčíme obkladový materiál. Nemusíme cedit. Zázvorové obklady přikládáme do dvojího vychladnutí. To znamená, že po vychladnutí prvého přikládáme obklad druhý. Celá procedura trvá zhruba půl hodiny. Potom je vhodné aplikovat masáž.

Zázvorová tinktura: 3 lžíce drceného kořene zázvoru dáme do čisté sklenice a zalijeme bylinu 500ml cca 40% alkoholem (např. vodka). Uzavřeme a necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a užíváme cca 15-20 kapek 3x denně.

Kandovaný zázvor:

Suroviny:

  • 250 g čerstvého zázvoru
  • 400 g cukru
  • špetka soli
  • voda

Příprava:

Zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Ty pak zalijeme vodou a přivedeme k varu, následně oheň snížíme a povaříme cca 10 min. Poté vodu slijeme a zopakujeme celý proces ještě jednou tj. opět přidáme vodu, přivedeme k varu a cca 10 min povaříme.

Následně smícháme cukr, 500 ml vody a špetku soli. K této směsi přidáme zázvor. Přivedeme k varu, jakmile vznikne hustá směs, odstavíme. Scedíme a plátky zázvoru obalíme v cukru. Poté osušíme na mřížce.

Zmíněné produkty:

Pečený čaj se zázvorem

Zázvorové bonbóny

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Wikipedia, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Bylinkopedie. Herbář léčivých rostlin, 5. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie,