Zemědým účinky

Zemědým účinkyZemědým lékařský (Fumaria officinalis) je jednoletá lysá bylina výšky až 40 cm, s hranatou, větvenou lodyhou. Drobné květy v hroznech jsou souměrné. Má 4 korunní plátky, vrchní z nich je dozadu vakovitě vydutý a prodloužený v ostruhu. Kalich má dva zoubkované lístky. Listy jsou zelenošedé, dvakrát peřenodílné a složené z klínovitých, dvojklaných až trojklaných lístků. Plodem je ledvinovitá nažka, na vrcholu zahrocená a dole trochu zmáčknutá.

Obvykle kvete od května do časného podzimu. Občas vytváří husté porosty, z dálky působící dojmem dýmu, což se odrazilo i v názvu. Považuje se za plevel, vyskytuje se na rumištích, lučních a polních plochách. Na Moravě se bylině říká rutka polní, Galenos a Avicenna ji znali pod názvem kapnios.

Z rostliny se vyrábí přírodní barvivo na vlnu. Dodnes se využívá se v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje alkaloidy, hořčiny, třísloviny, pryskyřičné látky, sliz a minerální látky. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba fumariae), nejlepší dobou je květen až červenec, nejlépe kolem 13 hod.

Účinky

  • Již ve starověku se bylina využívala pro podporu detoxikace organismu.
  • Přispívá k normálnímu stavu krve, červených krvinek, správné srážlivosti. Podporuje normální tlak.
  • Napomáhá správnému stavu žlučových cest. Malé dávky podporují tvorbu žluče. Pozor: větší dávky mohou produkci naopak tlumit.
  • Pozor: bylina je močopudná
  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Patří mezi nejoblíbenější byliny v přírodní dermatologii. Přispívá k normálnímu stavu pokožky. Bývá často kombinována s kořenem lopuchu, čekankou a pampeliškou.

Recept 1: 1 až 2 polévkové lžíce zemědýmu dáme do šálku plnotučného mléka, krátce zavaříme a necháme 10 minut vyluhovat. Jemně přecedíme a tekutinou umýváme a očišťujeme obličej.

Recept 2: Odvar z 20 až 40 gramů natě byliny na sklenici vody, vaříme 3 minuty a pak necháváme 10 minut luhovat. Potíráme konkrétní místa, lze též využít jako obklad či koupel.

Nežádoucí účinky

V rámci užívání je nutná zvýšená opatrnost – musíme dbát na doporučené dávkování. Při větším předávkovaní hrozí nevolnost, zvracení, průjem, opravdu velké dávky mohou vést až k vážnému útlumu dýchacího centra. Bylina není vhodná během těhotenství, kojení a nepodává se dětem. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě předepsaných léků.

Formy

Obvykle se využívá ve formě tradičně připraveného nálevu – dávkování je 2x denně po 125 ml. Po cca 4 týdnech uděláme pauzu. Při kombinaci do směsí by podíl zemědýmu neměl překročit 20%. Bylinu je též možné užívat ve formě tinktury. Zevně se aplikuje silnější nálev či odvar.

Nálev: 1 lžička se zalije 125 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Zemědým

Zemědým tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie