Zeměžluč účinky
Zeměžluč lékařská či okolíkatá (Centaurium erythraea) je jedno až dvouletá bylina, dorůstající až půlmetrové výšky. Řadí se do čeledi hořcovité (Gentianaceae).
Čtyhranná, lysá lodyha se větví jen nahoře. Spodní listy vytváří přízemní růžici. Listy jsou přisedlé, vstřícné, podlouhle vejčité až kopinaté, celokrajné. Drobné květy mají starorůžovou barvu a shlukují se do bohatých okolíků. Plodem je úzce válcovitá tobolka s mnoha semínky. Kvete v létě.
Sbírá se nať (Herba centaurii), a to nejlépe v červenci a srpnu. Suší se ve stínu na vzdušném místě. V případě umělého tepla volíme teplotu do 40°C.
Hojně se vyskytuje na mýtinách, mezích a vřesovištích. Bývá velmi choulostivá na čistotu podloží, a proto
patří mezi indikátory kvality čistoty vody. V poslední době jí však ubývá, k čemuž přispívají i nezodpovědní sběrači, kteří ji vytrhávají i s mělkými kořínky a nenechávají na lokalitě alespoň několik jedinců na vysemenění.
Řecká mytologie vypráví o kentauru, kterému rostlina pomohla. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Rostlina obsahuje především hořčiny, pryskyřice, éterický olej, mastné kyseliny, flavonoidy, silice a další významné látky.
Účinky
- Název odkazuje na výraznou hořkou chuť, což tedy napovídá, že se bylinka bude používat pro podporu trávení, chutě k jídlu, vylučování šťáv. Přispívá k normální funkci žaludku, jater, žlučníku, dvanácterníku. Podporuje látkovou výměnu (metabolismus), peristaltiku střev.
Bylinkové víno pro podporu chuti k jídlu: smícháme následující byliny ve stejném poměru – zeměžluč, pelyněk, levandule, majoránka, šalvěj, máta peprná. Promícháme. Cca 30-40 g směsi zalijeme 750 ml bílého suchého vína. Nádobu uzavřeme a necháme takto 8 dní stát. Občas můžeme lahev protřepat. Poté přecedíme. Užíváme 1 polévkovou lžíci denně, před obědem.
Podpora chuti směs: smícháme stejné díly natě pelyňku, zeměžluče, listu vachty, kořene hořce žlutého a puškvorce. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Poté odstavíme a necháme přikryté ještě cca 10-15 min louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2-3 x denně, nejlépe před jídlem.
Žaludek směs: smícháme po dvou dílech kořene puškvorce, listu vachty, natě pelyňku a po jednom díle natě benediktu, zeměžluče a máty. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Poté odstavíme a necháme přikryté ještě cca 10-15 min louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užíváme 1 šálek půl hodiny před hlavním jídlem, ne dlouhodobě, vždy jen několik dní.
Žaludeční šťávy směs: smícháme stejné díly natě benediktu, pelyňku, zeměžluče a vachty. 1 lžička dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vody a necháme cca 20 minut přikryté louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 1x denně ráno nalačno.
Klidný žaludek směs: smícháme stejné díly natě zeměžluče, meduňky, rozmarýnu a rozrazilu. 1 lžička dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vody a necháme cca 20 minut přikryté louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2x denně cca 30 min před jídlem.
Střeva směs: smícháme následující byliny – nať ožanky kalamandry 25 g, nať zeměžluče 10 g, nať heřmánku 10 g, květ měsíčku 5 g. Dobře promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2-3 x denně, nejlépe mezi jídly (nesladíme).
Játra směs: připravíme ze stejných dílů natě pelyňku, řepíku, řebříčku, zeměžluče a semene ostropestřce. Dobře promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně před jídlem, 1-2 týdny.
Žluč směs: smícháme stejné díly kořene pampelišky, čekanky, puškvorce, natě zeměžluče a řepíku. Dobře promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Poté odstavíme a necháme přikryté ještě cca 10-15 min louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 šálky denně před jídlem.
- Zeměžluč lékařská přispívá k normální činnosti sleziny.
- Podporuje červené a bílé krvinky, krevní oběh. Pozor: Mírně zvyšuje krevní tlak.
Bílé krvinky směs: smícháme následující byliny – vachta 50%, nať bazalky 30%, zeměžluč 20%. Dobře promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2 x denně.
Červené krvinky směs: připravíme ze dvou dílů natě kopřivy, k níž přidáme po jednom dílu natě zeměžluče a třezalky. Dobře promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2 šálky denně.
- Přispívá k normální imunitě.
- Podporuje zdraví nervů.
Nervy směs: smícháme následující byliny – list pampelišky 3 díly, nať yzopu 2 díly, nať meduňky 2 díly, nať třezalky 2 díly, nať sporýše 1 díl, nať zeměžluče 1 díl. 1 lžička dobře promíchané směsi se zalije 250 ml vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
- Přispívá k optimálnímu stavu vlasů.
Recept: 80 g zeměžluče dáme do 500 ml studené vody, přidáme 300 ml octa, promícháme a necháme 2 hodiny luhovat. Poté přivedeme k varu, odstavíme a opět necháme 15 minut přikryté vyluhovat. Pečlivě přecedíme a naplníme do láhví. Pak pravidelně, nejlépe obden, tekutinou lehce masírujeme vlasovou pokožku.
Nežádoucí účinky
Při užívání dodržujeme doporučené dávkování. Při předávkovaní vzniká nepříjemný pocit, nevolnost až zvracení. Pozor: bylina mírně zvyšuje krevní tlak. Neužívá se dlouhodobě, je vhodné dělat pauzy.
Opatrnost je též nutná během těhotenství a při kombinaci s léky. Zeměžluč lze jen omezeně podávat kojícím ženám, protože hořčiny přecházejí do mateřského mléka.
Formy
Pro velmi hořkou chuť se zpravidla zeměžluč podává samostatně, ale v malých dávkách ji lze přidat i do směsí, tak aby výrazně neovlivnila výslednou chuť.
Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas