Zeměžluč účinky
Zeměžluč lékařská či okolíkatá (Centaurium erythraea) je jedno až dvouletá bylina, dorůstající až půlmetrové výšky. Čtyhranná, lysá lodyha se větví jen nahoře. Spodní listy vytváří přízemní růžici. Listy jsou přisedlé, vstřícné, podlouhle vejčité až kopinaté, celokrajné. Drobné květy mají starorůžovou barvu a shlukují se do bohatých okolíků. Plodem je úzce válcovitá tobolka s mnoha semínky. Kvete v létě.
Hojně se vyskytuje na mýtinách, mezích a vřesovištích. V poslední době jí ubývá, k čemuž přispívají i nezodpovědní sběrači, kteří ji vytrhávají i s mělkými kořínky a nenechávají na lokalitě alespoň několik jedinců na vysemenění.
Řecká mytologie vypráví o kentauru, kterému rostlina pomohla. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopati. Pro tyto účely se sbírá nať (Herba centaurii), a to nejlépe v červenci a srpnu. Rostlina obsahuje především hořčiny, pryskyřice, éterický olej, mastné kyseliny, flavonoidy, silice a další významné látky.
Účinky
- Název odkazuje na výraznou hořkou chuť, což tedy napovídá, že se bylinka bude používat pro podporu trávení, chutě k jídlu, vylučování šťáv. Přispívá k normální funkci žaludku, jater, žlučníku, dvanácterníku. Podporuje látkovou výměnu (metabolismus), peristaltiku střev.
- Zeměžluč lékařská přispívá k normální činnosti sleziny.
- Podporuje červené krvinky a krevní oběh. Pozor: Mírně zvyšuje krevní tlak.
- Přispívá k normální imunitě.
Nežádoucí účinky
V běžných dávkách se doposud nezjistily žádné nežádoucí účinky. Působení na žaludek je však intenzivní. Při předávkovaní vzniká nepříjemný pocit, nevolnost až zvracení.
Opatrnost je též nutná během těhotenství a při kombinaci s léky. Bylinu lze jen omezeně podávat kojícím ženám, protože hořčiny přecházejí do mateřského mléka.
Formy
Pro velmi hořkou chuť se zpravidla zeměžluč podává samostatně, ale v malých dávkách ji lze přidat i do směsí, tak aby výrazně neovlivnila výslednou chuť.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas