Jitrocel kopinatý
Pěstování jitrocele není náročné, jedná se o přizpůsobivou a odolnou rostlinu s typickou růžicí přízemních listů. Nejvíce bylině vyhovuje umírněně slunné místo a dobře snáší i zastínění (příliš suché místo s velkým množstvím slunce naopak snižuje výnos). Preferuje hlubší, humózní, vlhké půdy, ale dobře se jí daří také v půdách lehčích.
Semena jitrocele vyséváme v dubnu do řádků 20 – 30 cm. Rostlinu se doporučuje přihnojovat fosforečnými hnojivy a během vegetace také dusíkem. Přihnojení dusíkem zpožďuje kvetení, což je velmi žádoucí. Jitrocel na jednom stanovišti vydrží řadu let, nevymrzá. V roce výsevu sklízíme třikrát, jakmile listy dorostou do sklizňové zralosti.
Listy sbíráme od května do srpna. Sušení je náročné, jelikož jsou listy náchylné k zčernání a znehodnocení. Z toho důvodu se nedoporučuje sbírat listy polámané či zapařené. Pro správné sušení se obvykle doporučuje sušit ve vrstvách o maximální tloušťce 5 cm ve stínu, ale dá se předsušit i na slunci. Při sušení za umělé teploty se doporučuje sušit do 40 °C.
Hojně se využívá v lidovém léčitelství a včelám poskytuje velké množství kvalitního pylu.
Latinský název: Plantago lanceolata
Obsah: 1 g
Balení: Barevné sáčky
Upozornění: Osivo nepoužívejte ke konzumu. Ukládat v suchu a tmě, mimo dosah dětí.
Přehled doby výsevu a sklizně:
– IV. výsev na venkovní záhon. Hloubka výsevu 0,5 cm.
– Raději nepřesazovat.
– 20-30 x 1 cm – doporučený spon pěstování (doporučená vzdálenost mezi řádky: 20-30 cm, vzdálenost rostlin mezi sebou v jednom řádku: 1 cm)
– V.-VIII. měsíc: obvyklý termín sklizně
Obrázek je ilustrační. Vzhled výrobku se může mírně lišit dle konkrétní šarže.
Dodavatel | SEMO |
---|---|
Obsah: | 1 g |