Čaj z máty (mátový čaj recept)
Máta peprná (Mentha piperita) je známá vytrvalá rostlina, která se volně v přírodě vyskytuje spíše výjimečně. Nejčastěji se musí záměrně pěstovat, přičemž vyžaduje pravidelnou zálivku a chráněné místo. Může dorůstat do výšky cca 50-75 cm. Má vysoké lodyze vyrůstají kopinaté a zubovité listy. Charakteristickým znakem jsou lichopřesleny růžových až nafialovělých květů. Plodem jsou tvrdky. Z rostliny se nejčastěji využívá list (Folium menthae piperitae) či nať (Herba menthae piperitae).
Již od antických dob se využívá v kuchyni při výrobě některých jídel a nápojů (omáčky, dezerty, saláty…). Přidává se do některých přírodních kosmetických výrobků. Dodnes se používá v lidovém léčitelství, homeopatii a farmaceutickém odvětví. Obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, vitamíny, minerály a další významné látky.
Máta peprná podporuje zdraví žaludku, střev a žlučníku. Přispívá ke klidnému spánku a celkové harmonii. Přitom podporuje kondici organismu, vitalitu a obnovu sil.
Značnou oblibu si získal mátový čaj. Má příjemnou chuť a aroma. V některých zemích se servíruje v kombinaci s jinými bylinkami, jako příklad lze uvést Maroko, Tunisko či Alžírsko, kde se často podává se zeleným čajem.
Samozřejmě pro přípravu mátového čaje můžeme použít sušenou nebo čerstvou bylinku. Pakliže nemáme čas, tak vhodnou volbou je porcovaný čaj (nálevové sáčky).
Suroviny:
- 1 lžička máty (či 1 nálevový sáček)
- 250 ml vody
Příprava:
Mátu dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, poté přecedíme přes čajové sítko. Nálev se doporučuje připravovat čerstvý.
Nejčastěji se užívají 2-3 šálky denně, pije se po doušcích. Mátový čaj neobsahuje kofein, takže se může užívat i odpoledne či večer. Samozřejmě jej můžeme dochutit citronem, přidat dle chuti med či stévii.
Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.
Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování. V případě samostatného podávání se nedoporučuje dlouhodobé užívání, doporučuje se dělat pauzy. Předávkování může způsobit nevolnost, únavu, křeče, ochablost apod. Máta se neužívá v případě alergie na mentol. V průběhu těhotenství, laktace a při užívání předepsaných léků se doporučuje užívání konzultovat s lékařem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie