Česneková voda
Česnek setý či kuchyňský (Allium sativum) je všem známá vytrvalá rostlina, může dorůstat až do výšky cca 50 cm. Většinou se musí záměrně pěstovat. Bázi tvoří charakteristická cibule. Je složená ze stroužků, které jsou kryty šupinatým obalem. Má jednoduchou lodyhu, šedozelené listy a růžovo-bílé květy. Plodem je tobolka.
Rostlina se samozřejmě hojně využívá v kuchyni při přípravě různých pokrmů a nápojů. Oblibu si též získala v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje silice, fytoncidy, saponiny, flavonoidy, vitamíny, minerály a další významné látky.
Česneková voda podporuje obranyschopnost organismu a přirozenou detoxikaci. Přispívá ke zdraví srdce a cév, dýchacích cest a trávicí soustavy. Příprava je jednoduchá a jedná se o výtečnou alternativu pro ty, kdo nechtějí česnek užívat ve formě tinktury či přímo v jídle.
Suroviny:
- 1 stroužek česneku
- 1 sklenice vody
- citronová šťáva či plátek citronu
- med (volitelné)
Postup I:
Česnek očistíme a prolisujeme. Poté jej zalijeme horkou převařenou vodou. Necháme louhovat 15-30 min, zbývá již důkladně přecedit.
Postup II:
Česnek očistíme a prolisujeme. Vodu mezitím dáme zahřívat. Jakmile bude vřít, přidáme česnek a povaříme 2-3 min. Odstavíme a necháme ještě louhovat 10-15 min louhovat. Poté přecedíme.
V obou dvou postupech pak ještě do česnekové vody přidáme plátek citronu či citronovou šťávu a dle potřeby dosladíme medem. Dobu louhování můžeme samozřejmě prodloužit, díky tomu se uvolní maximum látek. Některé publikace například doporučují nechat přikryté louhovat i přes noc.
Dávkování a skladování: Užíváme 1x denně nejlépe ráno před jídlem. Po cca 3-4 týdnech je vhodné udělat pauzu.
Tip: Do česnekové vody můžeme též přidat malé množství zázvoru (čerstvý či sušený) nebo kurkumy.
Upozornění: Nedoporučuje se překračovat doporučené dávkování. Větší dávky mohou způsobit nežádoucí účinky např. podráždění žaludku, průjem. V případě, že užíváte česnekovou vodu poprvé, doporučujeme začít s menším množstvím. Konzultace s lékařem je vhodná v případě užívání léků (obzvláště léků na ředění krve) a těžších onemocněních (obzvláště nemoci žaludku, problémech se srážlivostí krve…). Nedoporučuje se podávání větších dávek v těhotenství, při kojení a malým dětem.
Zajímavost: česneková voda se též používá při péči o venkovní či pokojové rostliny. Obohacuje půdu, podporuje zdraví kořenů a bojuje se škůdci.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.