Majoránkový čaj recept
Majoránka zahradní či dobromysl majoránka (Majorana hortensis, syn. Origanum majorana) je jednoletá či vytrvalá aromatická bylina. která může dorůstat do výšky 50 cm. Má přímou lodyhu, drobné často oválné listy a malé bílé až narůžovělé květy. Plodem je tvrdka.
Hojně se pěstuje na zahrádkách či v truhlících, vyžaduje teplo, dostatek světla a propustný substrát. V teplejších krajích může zplaňovat. Sbírá se nať (Herba majorani), suší se ve stínu či při teplotě do 35°C.
Hojně se využívá v kuchyni (polévky, omáčky, přílohy apod.), ale též v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje silice, třísloviny, enzymy, organické kyseliny a další významné látky. Majoránka podporuje normální trávení a zdraví dýchacích cest. Přispívá k harmonii, klidnému spánku, psychické pohodě a celkově organismus podporuje.
Nejčastěji se připravuje majoránkový čaj. Chuť je samozřejmě podobná čaji z dobromysli, ale je spíše jemnější a sladší. Pakliže nemáme čas, tak vhodnou volbou je porcovaný čaj (nálevové sáčky).
Suroviny:
- 1 lžička majoránky (či 1 nálevový sáček)
- 250 ml vody
Příprava:
Majoránku nasypeme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, následně důkladně přecedíme, nejlépe přes jemné sítko. Nálev vždy připravujeme čerstvý.
Obvykle se užívají 2-3 šálky denně, pijeme po doušcích. Majoránkový čaj neobsahuje kofein, takže jej lze užívat i odpoledne. Můžeme do něj přidat citronovou šťávu a dosladit medem či stévií.
Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.
Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování. Při překročení dávek může dojít k podráždění sliznic (např. sliznic trávicího ústrojí) a k bolestem hlavy. Majoránka může snižovat srážlivost krve. Opatrnost je tedy nutná v případě kombinace s léky. Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství. Nepodává se malým dětem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie