Makronky recept
Makronka sebou představuje dvě půlky, které jsou vyrobeny z vaječného bílku, moučkového cukru a mandlové mouky. Mezi ně se dává náplň, nejčastěji to bývá ganáche, máslový krém či džem. Konkrétní barvu pak ovlivňuje použité potravinářské barvivo.
Ačkoliv se dezert považuje za původně francouzský, tak jeho kořeny sahají daleko do historie a je velmi složité určit, kde a kdy přesně vznikl. Existuje celá řada teorií a domněnek. Někteří jej například spojují se Středním východem, kde se již v 9. století připravovalo těsto na bázi ořechů, mezi které se pak dávala náplň. Jiní zase poukazují na to, že obdoba makronek se vyráběla ve francouzském klášteře Cormery již v 8. století.
Větší slávu této pochoutce přinesly dvě karmelitánky, které ji pekly a prodávaly během Velké francouzské revoluce, aby si vydělali na živobytí. Na trhu dnes existuje indická, japonská, americká, švýcarská či korejská variace makronek. Ani přesný původ názvu není znám, existují předpoklady, že pochází z latiny či starořečtiny.
Pečení makronek je velmi pracná záležitost a vyžaduje dostatek cviku. I malá chybička v průběhu přípravy může způsobit to, že se během pečení těsto srazí a nevznikne nám ideální tvar.
Suroviny:
Těsto:
- 1,5 šálku moučkového cukru
- ⅔ šálku jemně mleté mandlové mouky
- špetka soli
- 3 bílky
- 5 lžic cukru (dle chuti)
Náplň (ganache):
- Půl šálku smetany 30-35%
- Bílá, mléčná či hořká čokoláda
Postup:
Troubu předehřejeme na cca 140 °C. Makronky je vhodné péct na velmi malém ohni, aby dobře nakynuly a neponičily se. Průběžně kontrolujeme, aby se trouba nezahřála moc, lze též péct s mírně pootevřenými dvířky. Plech vyložíme pečicím papírem.
Do mísy dáme jemně mletou mandlovou mouku, moučkový cukr, sůl. Můžeme zde též přidat 2 lžíce kakaového prášku, když chceme vytvořit čokoládové makronky. Všechny suroviny důkladně promícháme, abychom neměly žádné hrudky.
Bílky bychom si měli připravit den předem, aby se z nich odpařila vlhkost a lépe se s nimi manipulovalo. Dáme je do čisté a suché mísy a pomalu šleháme, dokud se nevytvoří bílé tuhé vrcholy. Za stálého šlehání postupně přidáváme cukr, dokud špičky neztuhnou a nebudou lesklé. Do mokrého těsta můžeme přidat cca lžičku oblíbené příchuti (např. vanilkový či mandlový extrakt). Můžeme též přimíchat několik kapek potravinářského barviva, aby byl výsledek barevný (během pečení makronky zesvětlí).
Nyní jemně smícháme výslednou směs z vaječných bílků se suchými surovinami. Vše důkladně promícháme. Výsledek je nutné ještě vyklepat. Zadní stranou lžíce zatlačíme na střed, seškrábneme těsto ze stran zpět do středu. Poté celý proces opakujeme znovu a znovu (cca 10x). Těsto takto děrujeme do té doby, než bude sypké a texturou bude připomínat pudink. V tomto okamžiku je nutné přestat, jinak by se nám rozteklo.
Přeneseme jej na pečící papír pomocí cukrářského sáčku. Mezi jednotlivými kolečkami necháváme odstup a snažíme se, aby byly stejně velké. Nyní plech trochu nadzvedneme (cca palec nad stolem) a necháme jej spadnout. Opakujeme cca 3x, aby se těsto usadilo. Necháme cca 15 min stát, aby se na povrchu vytvořila suchá kůrka, která se nelepí (otestujeme jemným dotykem).
Plech dáme do trouby a pečeme cca 15-20 min. Po prvních několika minutách se doporučuje dvířka přiotevřít, aby makronky získaly svůj tradiční tvar a vypařila se vlhkost. Průběžně kontrolujeme, zda jsou již hotové. Měly by mít mírně tvrdou kůrku a uvnitř být měkké. Neměly bychom je péct příliš dlouho, jinak zhnědnou a budou mít jinou strukturu. Plech vyjmeme a necháme vychladnout.
Mezitím si připravíme náplň. Za průběžného míchání zahříváme smetanu těsně pod bod varu, poté odstavíme (nesmí však dojít k varu). Kousky čokolády rozpustíme ve vodní lázni (menší hrnec s kousky čokolády dáme do většího hrnce s vodou a zahříváme do té doby, než se čokoláda rozpustí). Smetanu vlijeme do čokolády a důkladně promícháme. Náplň nanášíme pomocí cukrářského sáčku doprostřed jedné z vychladlých půlek makronky. Druhou půlku pak dáme na náplň a lehce stlačíme.
Makronky nejlépe skladujeme v lednici a nikdy je nedáváme do blízkosti tepla, aby se nám neroztekly.
Zdroje: wikihow.life, Wikipedie