Rakytníkový čaj recept
Obzvláště v době častých změn počasí oceníme rostliny, které podpoří naší imunitu. Rakytník obsahuje řadu významných látek včetně vysokého množství vitamínu C. Zároveň přispívá k normálnímu stavu kardiovaskulárního systému, trávicí soustavy a pohybového ústrojí. Podporuje přirozené detoxikační procesy a je vhodný při stresu.
Oblíbenou formou je samozřejmě rakytníkový čaj. Pro jeho přípravu se nejčastěji využívají plody, ale lze též použít rakytníkové lístky, výhonky nebo dokonce kůru. Čaj lze připravit jak z čerstvých, tak i sušených částí rakytníku. Při sběru ale vždy dbáme na kvalitu a čerstvost jednotlivých částí.
- Jeden menší hrnec vody
- 2 polévkové lžíce rakytníku
Plody rakytníku vložíme do hrnce a necháme povařit alespoň 5 minut. Poté čaj scedíme a nejlépe pijeme vlažný. Dle libosti jej můžeme dosladit medem či cukrem.
Recept č. 2
- 2 čajové lžičky rakytníkových plodů
- 2 dl vroucí vody
Plody přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby čaj dobře přecedíme, plody se snažíme co nejvíc vymačkat.
Recept č. 3 – listy
Na jeden 250 ml šálek budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých rakytníkových lístků.
Je možné si připravit čistý rakytníkový čaj, případně ho kombinovat s čajem černým nebo zeleným. Dále do směsi můžete přimíchat listy maliníku, máty nebo borůvky.
Užíváme většinou 2-3 šálky denně.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: cajar.cz