Rakytníkový sirup recept
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je hustě větvený opadavý keř, který je nejvíce známý kvůli svým kyselo-sladkým oranžovým plodům. Má úzké kopinaté listy a nažloutlé květy.
Obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů, minerálů a organických kyselin. Podporuje přirozenou obranyschopnost a trávení. Z plodů si můžeme jednoduše připravit domácí rakytníkový sirup, který určitě ocení nejen děti.
1. způsob:
Suroviny:
- 1 kg plodů rakytníku (získáme cca 600-700 g šťávy)
- Cukr (1:1 k rakytníkové šťávě)
Návod:
Pro výrobu sirupu lze použít jak čerstvě nasbírané plody, tak i zmražené. Omyjeme je a využijeme odšťavňovač, případně rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu scedíme a smícháme s cukrem v poměru 1:1 (lze přidat i více cukru – čím více přidáte, tím déle sirup vydrží). Je možné též přidat kyselinu citronovou, ale není to podmínkou.
Směs prohříváme za neustálého míchání při teplotě 40–60 stupňů (nesmí přijít k varu). Jakmile se cukr rozpustí, přelijeme sirup do vhodných uzavíracích čistých nádob (vypařené a usušené). Na závěr jej lze ještě pasterizovat v troubě na 40 °C po dobu 20 minut, ale není podmínkou, obzvláště když přidáte větší množství cukru. Sirup uchováváme na nějakém chladném místě nebo v ledničce.
2. způsob
Kromě výše zmíněného návodu lze sirup připravit i pomocí převařené zchladlé vody. Tou plody rakytníku nejdříve zalijeme a nádobu přikryjeme a necháme stát 6 až 24 hodin. Následně směs přecedíme, přičemž plody ještě pořádně vymačkáme. Přisypeme cukr a kyselinu citronovou. Poté již následuje zahřátí, které již bylo popsané výše.
Užívání: 1 až 3 lžičky denně. Ze sirupu lze připravit i chutný nápoj pro každý den: 5 polévkových lžic sirupu zředíme sklenicí vody.
Dezert s rakytníkovým sirupem
Suroviny:
- 250 g mascarpone
- 120 ml husté smetana na šlehání
- 50 g moučkového cukru
- 100 g sušenek či piškotů
- rakytníkový sirup
Příprava:
Smetanu, mascarpone a moučkový cukr smícháme v jedné nádobě a šleháme 1-2 minuty. Měl by vzniknout hladký a vzdušný krém.
Následně vezmeme pohár či jinou vhodnou nádobu a začneme vrstvit. První budou kousky piškotu nalámané na malé kousky (několik piškotů si dáme stranou pro posypání), dále bude vrstva námi připraveného krému. Vše zalijeme rakytníkovým sirupem (dle chuti). Nakonec ještě posypeme rozlámanými piškoty a podáváme.
Vitamínový nápoj s rakytníkovým sirupem
Suroviny:
- voda
- 5 lžic rakytníkového sirupu
- 2 polévkové lžíce sušených plodů
- 2 polévkové lžíce sušených šípků
- cukr nebo med (dle chuti)
Postup:
Rozdrťte šípky, jeřabinu a rakytník. Vše promícháme a zalijeme vroucí vodou. Několik minut povaříme a přelijeme do termosky. Necháme takto cca 4 – 5 hodin louhovat. Poté již přidáme rakytníkový sirup a dle chuti můžeme dosladit cukrem či medem. Důkladně zamícháme a přecedíme. Popíjíme denně jako podpůrný nápoj.
Svařené víno s rakytníkovým sirupem
Suroviny:
- 750 ml suchého bílého vína
- 200 ml rakytníkového sirupu
- 2 ks badyánu
- 1 pomeranč
- 2 cm čerstvého zázvoru
- 80 g medu
Postup:
Ostrým nožem odstraníme z pomeranče tenkou kůru a z dužiny vymačkáme šťávu (cca 120 ml). Zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Do hrnce nalijeme bílé víno. Přidáme do něj med, pomerančovou kůru a šťávu, rakytníkový sirup, plátky zázvoru a badyán (můžeme je nalámat, vůně bude jasnější). Přivedeme vše téměř k varu a odstavíme. Přikryjeme poklicí a necháme takto stát 10-15 minut. Rakytníkové svařené víno nalijeme do sklenic nebo šálků a ihned podáváme. Během přípravy můžeme též dle chuti přidat tyčinky skořice, hřebíček a 3-4 kusy nového koření.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: toprecepty.cz
Zmíněné produkty: