Propolisová tinktura recept
Propolisová tinktura podporuje imunitu, trávení, zdraví pokožky a vlasů. Kloktání přispívá k normálnímu stavu zubů, dásní.
Hned na začátku je vhodné si připomenout, že propolis je stavební materiál včel, používá se při stavbě úlu.
Kapky se vyrábějí s různě koncentrovaným lihem. Obvykle se doporučuje použít alkohol o koncentraci cca 70% (Nadine Kunz, Imker Freund 2012), ovšem v tomto případě je nutné kapky ředit.
Suroviny:
cca 70-100 g propolisu
cca 500 ml alkoholu (s obsahem alkoholu 40-60% např. vodka, slivovice)
Příprava:
Rozdrcený propolis (často se jej doporučuje dát do mrazáku, kde se stane křehkým a následně jej můžeme lépe roztlouct) přidáme do alkoholu. Macerujeme ve vhodné na tmavém místě při pokojové teplotě cca 2-3 týdny. Tinkturu občas protřepeme. Poté ji stačí scedit přes síto (nemělo by být kovové, takže případně můžeme využít například filtrační papír) a nalít do vhodné tmavé nádoby s uzávěrem.
Recept č. 2
Nejdříve smícháme propolisový prášek s cca 70 % (60-80%) alkoholem v poměru 1:10. Macerujeme jej 14 dní v tmavém místě a několikrát denně protřepeme. Poté již stačí tinkturu přefiltrovat např. pomocí kávového filtru.
Test alergické reakce na propolis: malé množství tinktury (cca 2 kapky) kápneme na pokožku vnitřního zápěstí nebo loketní jamky. Pokud do 30 minut (pro větší jistotu lze udělat 24 hodinový test) nedojde k nějaké reakci (zarudlý flek, pupínky, svědění, opuchnutí nebo pálení), pak je velká pravděpodobnost, že na obsažené látky nejste alergičtí.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: vcelarstvidolezal.cz
Zmíněné produkty: