Šalvějový čaj recept (čaj z šalvěje)
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je vytrvalá rostlina, která obvykle dorůstá do výšky cca 20-30 cm. Spodní část lodyhy dřevnatí. Vstřícné, vejčité listy bývají zelené až stříbrošedé. Fialové květy tvoří lichopřesleny. Plodem je tvrdka. Nejčastěji se používá list (Folium salviae) či nať (Herba salviae).
Původní domovinou byliny je nejspíše oblast Středomoří, dnes se hojně pěstuje i v jiných oblastech. Preferuje teplo, sucho a výživnou, propustnou půdu. Předmětem sběru jsou list (Folium salviae) a nať (Herba salviae). Suší se ve stínu či při teplotě do 40°C.
Šalvěj se používá v různých odvětvích. Bylina se přidává do jídel a nápojů, kosmetických výrobků, ale též se hojně aplikuje v lidovém léčitelství a homeopatii. Osahuje silice, hořčiny, organické kyseliny, třísloviny a další významné látky. Podporuje zdraví dýchacích cest, imunitu a trávení.
Nejčastěji připravujeme šalvějový čaj. Má specifickou chuť a aroma, spíše nahořklou. Samozřejmě pro přípravu čaje můžeme použít jak sušenou, tak i čerstvou bylinku. Pakliže nemáme čas, tak vhodnou volbou je porcovaný čaj (nálevové sáčky).
Suroviny:
- 1 lžička šalvěje (či 1 nálevový sáček)
- 250 ml vody
Příprava:
Šalvěj dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, poté přecedíme přes čajové sítko. Nálev se doporučuje připravovat čerstvý.
Nejčastěji se užívají 2-3 šálky denně, pije se po doušcích. Doporučuje se spíše užívat mezi jídly. Šalvějový čaj neobsahuje kofein, takže se může užívat i odpoledne či večer. Samozřejmě jej můžeme dochutit citronem, přidat dle chuti med či stévii.
Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.
Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování. V případě samostatného podávání se nedoporučuje dlouhodobé užívání, doporučuje se dělat pauzy. Předávkování může vyvolat např. zažívací obtíže či ospalost.
Při nesnášenlivosti chutě či aroma čaje, volíme spíše užívání byliny formou tinktury či bylinné směsi.
Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání předepsaných léků, vysokém tlaku, těžších onemocnění, během těhotenství a při hormonální nerovnováze (může podporovat estrogeny). Bylina není vhodná při kojení – může snižovat množství mateřského mléka.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie