Smrková mast recept (smolná mast)

Smrková mast recept (smolná mast)Mast se vyrábí z pryskyřice neboli lidově smůly všem známého jehličnanu. Tato látka koluje vnitřními pryskyřičnými kanálky, podporuje ochranu před škůdci a regeneraci stromu. Využívala se při výrobě laků, lepidel, ale též v lidovém léčitelství.

Tradice výroby masti z této látky se nám dochovala již z dřívějších dob, zmiňují se o ní antické a středověké knihy. Přispívá ke zdraví pokožky a pohybové soustavy.

Níže uvedeme několik postupů, jak si lze mast vyrobit a záleží již na vašich preferencích a časových možnostech, jakou variantu zvolíte. Tradiční receptura je jen z pryskyřice, bez jehličí.

Suroviny:

Návod:

Všechny suroviny dáme do malého hrnce, který zahříváme ve vodní lázni (větší hrnec naplněný vodou) a za občasného míchání necháme poklidně zahřívat, dokud se všechno dokonale nerozpustí a nespojí (cca 20-30 min). Ještě tekutou smrkovou mast rozlijeme do vhodné nádoby a uskladníme do chladnějšího stinného místa. Pokud používáte sádlo, tak se doporučuje mast uchovávat v lednici.

Recept č. 2

Suroviny:

  • 200 ml kokosového oleje
  • 40 smrkových pupenů
  • 20 mladých větviček smrku o délce cca 5 cm každá
  • 50 ml pryskyřice

Návod:

Větvičky nasekáme a pupeny rozpůlíme, poté všechny suroviny dáme do hrnce a zahříváme je ve vodní lázni, dokud se pryskyřice nerozpustí. Pořádně zamícháme a odstavíme na 20 minut. Pak už se jen smrková mast přelije do připravených nádob a uskladní.

Recept č. 3

Suroviny:

  • 1000 ml olivového oleje či jiného oleje (např. kokosového)
  • 250 ml smrkové pryskyřice
  • 150 g včelího vosku

Návod:

Olivový olej zahřejeme ve vodní lázni, poté rozpustíme pryskyřici a včelí vosk. Chvíli ještě zahříváme a poté necháme macerovat do druhého dne. Na druhý den opět rozehřejeme. Tento proces lze opakovat ještě 2x. V této masti není jehličí.

Recept č. 4

Suroviny:

  • 200 ml kokosového oleje
  • 40 smrkových pupenů
  • 20 mladých větviček smrku o délce cca 5 cm každá
  • 50 ml pryskyřice

Návod:

Kokosový olej uvedeme do tekutého stavu (stačí ohřát na teplotu vyšší než 25°C), pryskyřici co nejjemněji rozdrobíme, s větvičkami a pupeny postupujeme stejně jako u výroby masti za tepla. Suroviny zalijeme olejem a dáme na cca 14 dní do teplého místa. Mast můžeme v průběhu této doby občas protřepat. Po dvou týdnech je hotová a stačí ji jen přecedit a dát do vhodné nádoby.

Jak sbírat smrkovou pryskyřici?

V minulosti se používaly metody, které nebyly ke stromům zrovna moc šetrné. V přírodě však dochází k narušení kůry či dřeva často fyziologicky a my toho můžeme využít. Většinou se stačí projít po lese, kde jsou smrky, a tupým nožem seškrábnout výron pryskyřice. Nejlépe to jde, když je již pryskyřice tvrdá. Pozor neškrábeme až na dřevo, ale bereme si jen vrchní část.

Pryskyřici pak lze rozdrobit na drť či prášek (můžeme ji dát do mrazáku, aby byla křehčí a lépe se drobila). Nůž lze následně vyčistit například olejem či nějakým silnějším prostředkem, vodou to většinou nepůjde.

Tip na závěr: Pryskyřici můžeme směle přidávat i do jiných bylinný mastí – zvýší jejich trvanlivost a podpoří účinnost.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: mudr-alena-hamplova.cz