Tymiánový čaj recept
Tymián obecný (Thymus vulgaris) je aromatická trvalá rostlina, která se řadí do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a rodu mateřídouška (Thymus), takže se jedná o příbuzného mateřídoušky. Představuje sebou nízké keříky, mohou dorůstat do výšky cca 30 cm. Má polodřevnaté lodyhy a čárkovité listy. Drobné nachové květy můžeme spatřit během pozdního jara a počátkem léta. Plodem jsou tvrdky.
Preferuje slunná a suchá místa, vyžaduje propustnou půdu. Původní domovinou je nejspíše Středomoří, dnes se hojně pěstuje na zahrádkách či v květináčích. Tymián se hojně používá v kuchyni při přípravě nejrůznějších jídel (polévky, saláty, omáčky atd.) a nápojů. Popularitu si získal i v kosmetickém odvětví a aromaterapii.
Bylina se dodnes hojně využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny a další významné látky. Především se doporučuje pro podporu zdraví dýchacích cest, trávicího ústrojí a imunity. Zároveň přispívá ke klidnému spánku a harmonii. Nejčastěji se používá nať (Herba thymi), z ní se připravuje tymiánový čaj. Můžeme použít jak čerstvou, tak i sušenou bylinu.
Suroviny:
- 1 lžička tymiánu
- 250 ml vody
Příprava:
Tymián zalijeme vroucí vodou a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté důkladně přecedíme přes čajové síto. V případě, že čaj užíváme pro podporu normálního stavu dýchacích cest či imunity, tak jej můžeme přisladit medem a přidat citron. V ostatních případech se doporučuje užívat neslazený.
Obvykle se užívají 1-2 šálky denně. Čaj vždy připravuje čerstvý a pijeme teplý po doušcích. Nálev můžeme samozřejmě použít i jako kloktadlo.
Upozornění: Tymián není vhodný pro dlouhodobé užívání, je tedy nutné dělat pauzy. Jako obvykle dbáme na doporučené dávkování. Vysoké dávky mohou způsobit např. nevolnost, bolest hlavy, únavu a další potíže. Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení. Opatrnost je též nutná u dětí.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie