Vlaštovičníková mast výroba
Vlaštovičníková mast podporuje zdraví pokožky a nehtů. Její příprava je velmi jednoduchá a časově nenáročná.
Mast zpravidla připravujeme vmícháváním velmi jemně namletých bylinných částí do masťového základu. Může se také použít tinktura, která se postupně za tepla přidává k masťovému základu (aby se odpařil líh). Jemnější části rostlin můžeme vyluhovat přímo v roztaveném masťovém základu, jak je to obvyklé například u květu měsíčku, ze kterého se připravuje známá měsíčková mast.
Jako masťový základ můžeme použít zvířecí tuk (např. vepřové sádlo), vazelínu, lanolin, kokosový olej nebo máslo (obyčejné, palmové, kakao, sheabutter atd.).
Konzistenci masti reguluje dle potřeby přidáním včelího vosku či roztavené pryskyřice.
Suroviny:
- Vlaštovičník
- Masťový základ
Návod:
Níže uvedeme několik možností přípravy vlaštovičníkové masti a záleží pouze na vás, kterou z nich si vyberete.
- způsob se šťávou či tinkturou:
V prvním případě budeme potřebovat vlaštovičníkovou šťávu nebo tinkturu. Vámi vybraný masťový základ rozměkčíme (dáme na pár minut na topení nebo na slunce). Následně přimícháme šťávu či tinkturu v poměru 1:4, takže na 4 části základu použijeme 1 část šťávy či tinktury (vhodné je použít váhu, aby byl poměr dodržen). Vše řádně promícháme.
- způsob přípravy s práškem:
Ze sušených listů vlaštovičníku připravíme pomocí mlýnku prášek. 1 díl prášku smícháme s 4 díly masťového základu (např. 1 polévkovou lžíci prášku smícháme s 4 polévkovými lžícemi masťového základu).
- způsob – kosmetická mast:
Kosmetická mast podporuje zdraví kůže.
2 polévkové lžíce sušeného vlaštovičníku zalijeme 100 ml čistého alkoholu. Směs vaříme na malém ohni do doby, než se objem zmenší na polovinu. Následně scedíme a smícháme s masťovým základem.
Domácí mast uchováváme v tmavém chladném prostředí. Pokud jste při přípravě použili zvířecí tuk, tak výrobek doporučujeme uchovávat v ledničce. Mast nanášíme několikrát v průběhu dne.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: