Výroba domácích mastí
Výroba domácích mastí je levným a jednoduchým řešením pro podporu zdraví. Níže uvádíme univerzální recept, který lze použít pro přípravu různých druhů mastí, přičemž záleží pouze na vás, jaké bylinky zvolíte.
Kostival a konopí podporuje klouby, svaly a obecně pohybový aparát. Měsíček, heřmánek nebo konopí zase přispívá ke zdraví pokožky. Podrobnější informace o bylinkách naleznete v herbáři.
Recept
Suroviny:
- 250 g čisté vazelíny
- 30 g vybrané sušené bylinky
Příprava:
Byliny umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáte takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Nejdříve si vezmeme 250 g vazelíny a dáme ji do hrnečku. K ní přisypeme námi zvolené byliny. Následně tuto nádobu umístíme do druhé větší nádoby s vodou a v této vodní lázni začneme směs za občasného promíchávání ohřívat.
Celý proces by měl trvat přibližně 2 hodiny, během té doby by bylinky měly krásně zkřehnout.
Poté budoucí mast přemístíme do plátěného pytlíčku a vymačkáme do nádoby, abychom se zbavili rozdrobených bylinek a zůstala nám pouze dokonale hladká hmota. Při této práci je nutné mít na rukou rukavice, abychom se neopařili. Vše by se mělo provést relativně rychle, abychom stihli bylinkovou mastí naplnit kelímek s víčkem před jejím zatuhnutím. Uskladňujeme nejlépe v chladu a temnu.
Pokud chcete mast pořádně kvalitní a silnou, tak po dvouhodinovém ohřívání nechte vazelínu spolu s bylinami ještě týden odstát. Během této doby ji občas nechte znovu zahřát a promíchat.
Existuje samozřejmě i výše zmíněná možnost přípravy masti se sádlem. V tomto případě je však nejdříve nutné sehnat, anebo si připravit dokonale čisté sádlo bez soli, škvarečků a konzervátů.
Postup je pak následující: Ještě horké sádlo přecedíme přes pláténko. Ztuhlý tuk vložíme do hrnce a rozpustíme tak, aby nedosáhl bodu varu. Pokud by se sádlo začalo škvařit, tak je celá práce zbytečná. Následně přidáme bylinky, rozmícháme a udržujeme pod teplotou 100°C 15 min. Poté hrnec odložíme na několik hodin, i když tradičně se nechával přes noc a celý proces zopakujeme s tím, že nakonec teplou mast přecedíme do mističek, které později uskladníme do chladu.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: prostezdravi.cz
Zmíněné bylinky: