Co na ledviny? Zkuste bylinky na ledviny.

Bylinky na ledvinyLedviny sebou představují párový orgán, který se nachází v zadní části dutiny břišní, přibližně v oblasti beder. Vzhledem připomíná fazoli. Do každé ledviny ústí tepna a žíla a vyúsťuje močovod.

Orgán hraje zásadní roli v rámci správného fungování organismu. Vylučují odpadní a toxické látky, ovlivňují objem vody v těle, udržují minerální látky v rovnováze. Regulují krevní tlak, krvetvorbu a podílejí se na aktivaci vitamínu D. Čínská medicína jim přisuzuje velký význam, jedná se prý o zásobník životní síly.

Jako obvykle připomínáme, že bylinky lze užívat pouze jako doplněk. Je tedy nutné nezapomínat na dostatečný příjem vody, pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravou stravu obohacenou o důležité vitamíny a minerály. Zároveň je žádoucí omezit stres, chlad a škodlivé látky.

Existuje řada bylin, které podporují jejich správnou funkci a celkové zdraví. Pozor: bylinky mají diuretické účinky.

Mezi nejznámější určitě patří přeslička rolní. Přispívá ke zdraví ledvin a močových cest. Doporučuje se nejen klasický čaj (2-3x denně), ale i sedací koupel. Marie Treben ji doporučovala i v případech, kdy nezabírají jiné bylinné čaje.

Bříza je další významnou bylinkou v urologii. Opět užíváme jak vnitřně, tak i zevně.

Zlatobýl, jehlice trnitá či kukuřičné čnělky bývají častou součástí směsí na ledviny a močové cesty.

Dále je určitě nutné zmínit truskavec ptačí a svízel.

Pampeliška a kopřiva podporují přirozené čistící mechanismy organismu, tedy i funkci ledvin.

Vhodné je též užívání brusinky – doporučuje se pití brusinkové šťávy (1 polévková lžíce 2-3x denně).

Olivový olej normální stav ledvin. K 1 polévkové lžíci přidáme citronovou šťávu a vypije ráno nalačno.

Doporučuje se též konzumace mrkve a dýně – přidáme do studené kuchyně či připravíme šťávu.

Petržel je další vhodnou volbou. Můžeme například užívat šťávu z petržele (půl sklenice denně po dobu 2-3 týdnů), též lze připravit odvar. 1 lžičku petržele zalijeme šálkem vroucí vody, necháme cca 10-15 min louhovat. Poté přecedíme a užíváme 1-2 šálky denně.

Bylinné směsi: 

  • I. smícháme svízel, celík zlatobýl a břízu ve stejném poměru. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
  • II. smícháme natě následujících bylin: celík zlatobýl 3 díly, přeslička rolní 1 díl, rdesno ptačí (truskavec) 1 díl (truskavec můžeme nahradit rdesnem blešníkem (vrbice)). 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2x denně před jídlem během 2-3 týdnů.
  • III. 2 díly celíku zlatobýle, 2 díly svízele, 1 díl natě hluchavky. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 15 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3x denně během 2-3 týdnů.
  • IV. budeme potřebovat zlatobýl, pitulník žlutý, hluchavku bílou a svízel. Byliny smícháme ve stejném poměru a důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3x denně.

Sedací koupel z přesličky:

100 g bylinek zalijeme vodou tak, aby byly kompletně ponořené. Necháme takto louhovat přes noc. Druhý den trochu ohřejeme a vlijeme do lázně. Délka koupele je 20 minut. Voda má sahat nad ledviny

Upozornění:

Při užívání bylin je vždy nutné dodržovat doporučené dávkování. Konzultace s lékařem je obzvláště nutná během těhotenství, kojení, při užívání léků a těžších onemocnění.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zmíněné produkty:

Ledviny duál

Ledviny set